BÉT;veszteség;MOL;

- A Mol 30 milliárdot vesztett

A Mol-csoport 30 milliárd forint nettó veszteséget szenvedett el 2013 harmadik negyedévében, szemben az egy évvel korábbi 67,6 milliárd forint nyereséggel - közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint az év első kilenc hónapjában 16,7 milliárd forint volt a nettó eredmény, ami 88 százalékkal kisebb az előző év azonos időszakának 142 milliárd forintos nyereségénél.    

A társaság az első kilenc hónapban 4042,2 milliárd forint nettó bevételt ért el, ez 1 százalékkal kisebb a tavalyinál. A harmadik negyedév árbevétele 1428,9 milliárd forint volt, lényegében megegyezett a tavalyi harmadik negyedévivel.    

A speciális tételek nélküli nettó eredmény 43,1 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, 45 százalékkal kevesebb a tavalyinál, meghaladja viszont az elemzői várakozásokat: a portfolio.hu által megkérdezett elemzők 34,2 milliárd forint tisztított nettó eredményt vártak a harmadik negyedévre. A kilenc havi tisztított eredmény 91,4 milliárd forintot ért el, ez 47 százalékkal kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban.  

A harmadik negyedévben a MOL-csoport tiszta, újrabeszerzési árakkal becsült kamat- és adófizetés, illetve amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 137,7 milliárd forint volt, amely 8 százalékkal kisebb az előző évi bázisnál. Az év kilenc hónapjában az újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA 393,9 milliárd forint volt, szintén 8 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.  

A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját, aki kiemelte, hogy a vállalat pozitív eredményeket ért el az év első kilenc hónapjában, figyelembe véve, hogy a külső környezet tekintetében több szempontból is kihívásokkal szembesült a cég.

A kilenc havi adatok alapján a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág eredményessége romlott tavalyhoz képest, aminek oka a jelentés szerint az előző évihez képest 8 százalékkal alacsonyabb realizált szénhidrogén árak, továbbá a 9 százalékkal csökkenő termelés (Szíria nélkül). Utóbbi nagyrészt az érett mezők természetes csökkenésének eredménye, de hozzájárult  az oroszországi ZMB mező értékesítése is.    

A feldolgozás-kereskedelem üzletág (downstream) tiszta, újrabeszerzési árakkal becsült eredménye 26 százalékkal javult az első kilenc hónapban, köszönhetően a magasabb finomítói termék értékesítésnek, a jobb finomítói kapacitás kihasználtságnak, a javuló petrolkémiai árrésnek, továbbá a társaság hatékonyságjavító intézkedéseinek.    

A csoport pénzügyi pozíciója tovább javult, 364 milliárd forint működési cash-flowt realizált 2013 első kilenc hónapjában, ez 2 százalékkal több mint egy évvel korábban, aminek eredményeként a nettó eladósodottsági mutató 20,7 százalékra csökkent.     

A pénzügyi műveletek nettó vesztesége 47 milliárd forint volt az első három negyedévben, amelyet elsősorban a nettó kamatráfordításokkal, valamint azzal magyaráz a jelentés, hogy az FGSZ Zrt. leírta a Nabucco projektben meglévő részesedését, utóbbi 5 milliárd forint mínuszt jelentett.    

A beruházások és befektetések értéke az év első kilenc hónapjában 153 milliárd forint volt, többsége az upstream üzletágon belül valósult meg. A teljes összeg 67 százaléka kutatási és mezőfejlesztési munkálatokhoz kapcsolódott.

A Mol részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek, a papír csütörtöki záróára 14 470 forint volt, míg az elmúlt egy évben 14 215 és 19 055 forint között mozgott.

Nem alaptalanul gyanakodott Gőgös Zoltán, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke, hogy visszaélések történtek a Bükki Nemzeti Park (BNP) földbérlet-pályázat körül. Közokirat-hamisítás alapos gyanúja miatt ugyanis 2013. október 18-án a hatóság gyanúsítottként kihallgatta Kanyok Attilát, a tiszaújvárosi önkormányzat volt fideszes képviselőjét. Ezt követően november elején a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) illetékes bűnügyi igazgatósága már költségvetési csalás miatt indított, egyenlőre ismeretlen tettes ellen nyomozást.