;

KSH;építőipar;Varga Mihály;növekedés;mezőgazdaság;

Az állam által megrendelt építkezések nagy mértékben járultak hozzá a GDP növekedéséhez FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Ingyenhitel lakásra?

Ezen a héten már második alkalommal okoztak meglepetést a friss statisztikai adatok. A rendkívül alacsony, egy százalékos éves inflációs adat után, a tegnap napvilágot látott előzetes becslés szerint 1,7 százalékkal nőtt a gazdaság a harmadik negyedévben. A KSH jelentései nyomán a kormány eufóriás hangulatra váltott, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön már ki is jelentette: a gazdaság tartós növekedési pályára állt. A húzóerőt ezúttal az állami megrendelések révén privilegizált helyzetbe került, hosszú ideje vegetáló építőipar, valamint a mezőgazdaság jelentette.

A piaci várakozások duplája lett a növekedést – mondta Varga Mihály tegnap a sajtónak. A miniszter arra utalt, hogy elemzők 0,8-0,9 százalékos gazdasági növekedést vártak a harmadik negyedévre. Sőt az 1,7 százalékos izmosodásban már a növekedés egészségesebb szerkezetét is felfedezni vélte a tárcavezető. A hosszú esztendők óta a gazdaság lokomotívját jelentő export mellett Varga Mihály már a belső kereslet bővülését is vizionálta. A KSH legutóbbi adatai ezt az optimizmust még nem támasztották alá, hiszen szeptemberben az élelmiszerforgalom 0,4 százalékkal csökkent, az egyéb cikkek fogyasztása pedig stagnált. A miniszter is elismerte, hogy az építőipar teljesítményét - a Fidesz kommunikációjában folyamatosan "ellenünk dolgozó" - Európai Uniótól származó pénzek becsatornázásával elsősorban a kormányzati beruházások hajtják. Jobban örülnének, ha a versenyszféra beruházásai is segítenék a növekedést - jegyezte meg a miniszter. (Ennek ugyanis vajmi kevés jelét lehet fellelni.) Varga elismerte, hogy az építőiparban a lakásépítések visszaestek, amire megoldás lehet, ha a lakosságra (magánlakások építésére) is kiterjeszthetnék a hitelprogramokat. Szerinte ezt meg kellene fontolni. Újságírói kérdésre, miszerint a Magyar Nemzeti Bank kkv-knak nyújtott hitelprogramjára gondol-e, a miniszter úgy fogalmazott: „minden olyan hitelprogramra, ami az elmúlt hónapokban indult”.

A harmadik negyedévi előzetes becslések nyomán egyébként a minisztérium a korábbi, éves 0,7 százalékos kormányzati növekedési várakozást felfelé módosította, 2013-ban 1 százalék feletti GDP növekedéssel számolunk – mondta Varga Mihály. A gazdaság növekedéséhez nagymértékben járult hozzá a mezőgazdaság is, amelyről közismert, hogy 2012-ben siralmas évet zárt, és fő felelőse volt annak, hogy a tavalyi esztendőt Magyarországon a recesszió jellemezte.

Aprócska jó hírnek nevezte az MSZP gazdasági ügyekért felelős frakcióvezető-helyettese, hogy a harmadik negyedévben a bruttó hazai termék nem várt mértékű növekedését. A Józsa István a gyorsjelentést értékelő sajtótájékoztatóján ezt úgy kommentálta, hogy a mostani GDP-növekedés főként az előző évi alacsony bázissal, a tavaly nyári rendkívüli aszállyal magyarázható. Szerinte nincs ok hurráoptimizmusra, mivel a gazdaság teljesítménye a három évvel ezelőttivel azonos, a keresetek szintje pedig elmarad attól. A szocialista politikus azt mondta, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája részint elhibázott, megszorításokra épül, részint pazarló. Utóbbit a stadionépítésekkel, az orosz tulajdonú Mol-részvénycsomag visszavásárlásával és az E.ON földgázipari érdekeltségeinek megvásárlásával támasztotta alá. Az MSZP nem a 2010 előtti politikáját akarja folytatni, és a választások után gazdasági fordulatot ér el, hogy "ne csak az időjáráson múljon", hanem fenntartható és tartós legyen a növekedés - jelentette ki Józsa István. Varga Mihály várakozását, hogy egy százalék fölött lehet idén az éves átlagos GDP-növekedés, Józsa István úgy értékelte, hogy ez ugyan kedvezőbb a tavalyi 1,7 százalékos visszaesésnél, de egyszázalékos növekedést nem érzékel a lakosság. A beruházások szintje pedig három éve folyamatosan csökken, így trendfordulóról nem lehet beszélni, a kormány túlértékel "egy szerény növekedési adatot".

“Rengeteg dokumentum van nálam” - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Horváth András”. A NAV egykori ellenőrzési szakkoordinátora azonban érzékeltette, azok a multinacionális kereskedelmi cégek, amelyek szerinte érintettek az általa emlegetett több százmilliárdos adócsalásokban ebben az esetben keményen fellépnének ellene.