Mint az amerikai diplomácia vezetője kifejtette, az Egyesült Államok elveszítheti tárgyalópartnereit, ha gazdasági büntetőintézkedést foganatosít, miközben iráni válaszra várnak a megkötendő átmeneti megállapodással kapcsolatban.
Ennek értelmében Teherán engedményeket hozna nukleáris programjában, cserébe a nemzetközi közösség enyhítene az eddig bevezetett szankciókon.
A Hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, és Németország), valamint Irán a tervek szerint jövő hét szerdán folytatja az egyeztetést.
Az amerikai felsőház bankügyi bizottságában eközben vita alakult ki a demokrata és republikánus képviselők között arról, hagyjanak-e több időt a kormánynak a diplomáciai megoldás kivívására, vagy léptessenek-e életbe új büntetőintézkedéseket. Kerry nyugalomra intett, és kérte, vizsgálják meg közelebbről, az új szankciókkal mit is érnének el.
Egy tegnap kiadott friss felmérés szerint az izraeliek többsége, 55 százaléka nem bízik abban, hogy az Egyesült Államok az iráni atomprogramról folytatott tárgyalás révén garantálná a zsidó államban élők biztonságát.
A jeruzsálemi közszolgálati rádió megrendelésére készített kutatás a két ország bizalmi válságáról tanúskodik, ugyanis a megkérdezettek mindössze 31 százaléka vélte úgy, hogy ez ügyben lehet Washingtonra támaszkodni.
Abban sem bíznak az izraeliek, hogy Washington megbizhatóan tájékoztatja Izraelt az iráni tárgyalásokról: a megkérdezettek negyede szerint pontos képet kapnak, 42 százalék viszont úgy látja, nem.
A zsidó lakosság 40 százaléka jogosnak tartja Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő Amerika-ellenes bírálatát a formálódó iráni megállapodással kapcsolatban, 30 százalék bizonytalan, s 22 százalék tartotta indokoltnak, de túlzónak.