kutatás;katasztrófa;Fülöp-szigetek;tájfun;Baptista Szeretetszolgálat;Leyte szigete;

Mindennaposak lettek a fosztogatások, a zsákmányolt értékeket élelmiszerekre cserélnék a túlélők FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/KE

- Eltűnt egy magyar a Fülöp-szigeteken

Egy magyar állampolgárt is keresnek a katasztrófa sújtotta Fülöp-szigeteken. A 28 éves férfi utolsó ismert tartózkodási helye Leyte szigete volt, ahol a legszörnyűbb pusztítást végezte a tájfun. A Baptista Szeretetszolgálat egy, a helyszínen dolgozó magyar munkatársa indult a felkutatására, a keresésben a helyi segítők is részt vesznek. A hivatalos tájékoztatás szerint eddig 1833 holttestet azonosítottak, a kormány 2000 és 2500 közé becsüli a halálos áldozatok számát. Nagyjából 80 ezer otthon lett a földdel egyenlővé.

Eddig egy magyar állampolgárról tud a Külügyminisztérium, aki a tájfun pusztítása idején a Fülöp-szigeten tartózkodott, és még nem sikerült vele kapcsolatba lépni.

A 28 éves férfit a Baptista Szeretetszolgálat még kedden a katasztrófa sújtotta területre érkezett egy magyar segítője is keresi, aki a humanitárius szervezet helyi partnereivel indult a felkutatására.

A segítők csupán annyit tudnak, hogy a férfi utolsó tartózkodási helye Leyte szigete volt; ezen a szigeten található Tacloban, ahol a legsúlyosabb pusztítást végezte a Haiyan tájfun.

A kikötővárosban szinte mindent földig romboltak az óránként több mint 300 kilométer erősségű széllökések és az öt méter magas hullámok.

A Fülöp-szigeteken nincs magyar nagykövetség, a Külügyminisztérium Indonézia fővárosának, Jakartának a külképviseletétől értesült a férfi eltűnéséről; az indonéz magyar követséget a 28 éves férfi édesanyja hétfőn kereste meg, hogy a szupertájfun hétvégi pusztítása óta nem tud kapcsolatba lépni a fiával.

Az utazás céljáról és egyéb körülményeiről a Külügyminisztériumnak nincs tudomása. A tárca felhívta a figyelmet rá, hogy a konzuli szolgálat honlapján a külföldre utazó magyar állampolgároknak lehetőségük van közölni úti céljukat, valamint azok adatait, akik egy esetleges vészhelyzet esetén értesítendők.

Jelenleg két olyan magyar állampolgár van, aki jelezte, hogy a katasztrófa idején a dél-kelet-ázsiai országban tartózkodik; a konzuli szolgálat mindkettőjük hozzátartozóit megkereste, akik azt mondták, az érintettek jól vannak.

A tegnap reggel 7 órai összesítés szerint a hatóságok 1833 holttestet azonosítottak, az áldozatok nagy része középkorú vagy idős ember, a legidősebb egy 102 éves asszony.

A sérültek száma 2623, ezen kívül név szerint 84 eltűnt személyről tud a dél-kelet-ázsiai kormány. Ezek a számok azonban napról napra növekednek, a fülöp-szigeteki államfő, Benigno Aquino a CNN-nek úgy nyilatkozott, 2000 és 2500 közé tehető a szupertájfun halálos áldozatai száma; a korábbi 10 ezres becslésüket azzal magyarázta, hogy túlságosan megrázták a helyi tisztségviselőket a történtek.

A fülöp-szigeteki kormány honlapján közölt adatokból az is kiderült, összesen 80 ezer otthont rombolt a földig a tájfun, további 70 ezer megsérült; az összesített adatok szerint a kárösszeg eddig több mint 760 millió fülöp-szigeteki peso, átváltva nagyjából 3,7 milliárd forint; a károk felmérése természetesen jelenleg is zajlik.

A Fülöp-szigeteken továbbra is mindennaposak a fosztogatások, a zsákmányolt értékeket élelmiszerekre próbálják beváltani a túlélők; az országban elkeserítő mértékű az élelmiszerhiány, az ENSZ becslése szerint több mint háromszázmillió dollár, 66,7 milliárd forint értékű segélyre volna még szükség. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 1353-as adományvonalán eddig mintegy 2 millió forint gyűlt össze.

Románia és Bulgária 2014 januárjában sem léphet be a schengeni övezetbe, mert vannak országok, amelyek ellenzik ezt – jelentette ki hétfőn este az Európai Bizottság (EB) elnöke. José Manuel Barroso a francia TF1 televíziónak. Az EB elnök szavai hidegzuhanyként érték Bukarestet és Szófiát.