EU;EB;Románia;Bulgária;Schengen;Lampedusa;

- Schengent összemossák Lampedusával

Románia és Bulgária 2014 januárjában sem léphet be a schengeni övezetbe, mert vannak országok, amelyek ellenzik ezt – jelentette ki hétfőn este az Európai Bizottság (EB) elnöke. José Manuel Barroso a francia TF1 televíziónak. Az EB elnök szavai hidegzuhanyként érték Bukarestet és Szófiát. 

Romániában, ahol a szociál-liberális kormánykoalíció és a jobboldali államfő, Traian Basescu között állandóan puskaporos a hangulat, azonnal vitát váltott ki. Basescu a kétharmados kormánytöbbséget tette felelőssé az újabb halasztásért, s azt emelte ki, hogy a csatlakozáshoz a Bizottság pozitív igazságügyi országjelentésére lenne szükség, amit nem tart valószínűnek. Románia és Bulgária schengeni csatlakozását ugyanis több uniós tagállam a korrupció megfékezésétől tette függővé. (Az eredeti csatlakozási dátum 2011 szeptember volt, ám júliusban a halasztás mellett döntött az EB, s azóta is félévente tovább tolják a végső döntést. 2011-ben még Basescu pártja kormányozta Romániát.)

Crin Antonescu liberális pártvezér, a kormánykoalíció jelöltje az államelnöki tisztségre úgy reagált, hogy nem egyszerű megállapítást várt volna a Bizottság elnökétől, hanem azt, hogy fellépjen a Romániát ért "igazságtalanság" ellen.
Barroso ugyanis korábban kijelentette, hogy a két ország teljesíti a csatlakozási feltételeket, mielőbb esélyt kell kapniuk arra, hogy belépjenek a schengeni övezetbe. Ezúttal is hangsúlyozta, hogy egyes országok ellenállása miatt halasztódik a belépés. (A schengeni övezet bővítéséhez egyhangú tagállami jóváhagyás szükséges.) Az EB elnök szerint ez a vita "furcsa egyveleg", amelyben összemosódik Schengen, a bevándorlás, Lampedusa és az Unión belüli szabad munkavállalás kérdése. Kiemelte, ezt el kell ítélni, különben a szélsőséges mozgalmak megerősödésének lehetünk tanúi, amelyek nagyon veszélyes irányba tolják el Európát. Európa történetében már megtapasztaltuk ezt az idegengyűlöletet és sovinizmust, tudjuk, hogy nem jó. Ezt el kell kerülnünk - jelentette ki Barroso.

A nagy port kavart elnöki nyilatkozat után, kedden Frederic Vincent, az Európai Bizottság szóvivője sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a testület álláspontja nem változott, Románia és Bulgária készek a schengeni csatlakozásra.

Voksolás nélkül ért véget tegnap az ukrán parlament rendkívüli ülése, amelyet azért hívtak össze, hogy döntsön a hét éves börtönbüntetését töltő ellenzéki vezető, Julija Timosenko sorsáról. Ukrajna ugyanis a hónap végén szeretné aláírni a társulási és szabadkereskedelmi egyezményt az Európai Unióval, amely attól tette függővé, hogyan alakul a volt miniszterelnök sorsa. Brüsszel kegyelmet kér Timosenko számára illetve azt akarja elérni, hogy Németországban kezeltethesse gerincproblémáit.