Eredetileg december 8-ra tervezték az ülést, ám előrehozták azt, miután kiderült, hogy a szenátus plénuma november végén dönt Berlusconinak a felsőházból való kizárásáról. (A döntésre azért van szükség, mert jogerősen három évre eltiltották a közügyek gyakorlásától.)
Feltételezések szerint a médiacézár a 800 tagú, úgynevezett nemzeti tanács küldötteit arra akarja rávenni a kongresszuson, hogy szavazzanak Enrico Letta kormányából való kilépés mellett. Alfano azonban már korábban jelezte, ő nem adja a nevét egy ilyen indítványhoz, szerinte a kabinetet a helyén kell tartani. Állítása szerint körülbelül 300 küldött őt támogatja. A kongresszus így vízválasztó lehet a PdL életében, s széteshet Berlusconi pártja.
Olaszországban a napokban óriási felháborodást keltett a médiacézár azon kijelentése, mely szerint a gyermekei azt közölték vele, a „politikai üldöztetés” miatt úgy félnek, mint a zsidók Hitler uralma alatt. A médiacézár ezt az ismert újságíró, Bruno Vespa kiadandó könyvében jelentette ki. Az ellenzék, illetve egy sor szervezet bírálta élesen Berlusconit. „Ezek a kijelentések teljesen méltatlanok. Bocsánatkérést követelünk” – jelentette ki Riccardo Pacifici, a római zsidó közösség vezetője. Berlusconi azonban nem volt hajlandó erre, s azt közölte, mondatát kiragadták szövegkörnyezetéből.
Azzal érvelt, hogy kormányfőként is sokat tett Olaszország és Izrael kapcsolatainak javításáért. Egyik párttársa, Renato Brunetta pedig úgy vélte, ezzel a kijelentésével csak azt akarta illusztrálni, „mennyire osztozik a zsidók fájdalmában”. A PdL egy másik képviselője szerint azért is helyénvaló Berlusconi mondata, mert szülei „zsidó szellemiségben nevelték fel”.
Ezek az „érvek” azonban nem sokakat győztek meg. Roberto Della Seta, a Zöldek szenátora úgy véli, a médiacézárra börtönbüntetése miatt kirótt szociális munkát „Auschwitzban kellene teljesítenie”.