A rendkívül kockázatos művelet során 1533 használt fűtőelemet kell eltávolítani a hatalmas hűtőmedencéből. Az atomerőmű reaktorblokkjainak teljes leszerelése becslések szerint 30-40 évet vehet igénybe. A 4. reaktorblokkban is hidrogénrobbanás következett be a nukleáris baleset során, az épület tetejét levitte a robbanás.
A szakemberek attól tartanak, hogy a használt fűtőelemek némelyike esetleg megsérülhetett. A hűtőmedencéből víz alatti porszívóval távolították el a törmeléket. Az 1., 2. és 3. blokk reaktorai leolvadtak, de ezekben az egységekben olyan erős a sugárzás, hogy még nem tudták femérni, azokban milyen állapotban és hol helyezkednek el a leolvadt fűtőelemek.
A 4. blokk hűtőmedencéjének kiürítése azért sürgető, mert három csernobilnyi (!) mennyiségű az ott tárolt sugárzó anyag, s ha bármilyen baleset történik, annak beláthatatlan következményei lehetnek. A fűtőrudakat 22 darabonként, vízzel teli tartályban tárolják, egy-egy köteg kiemelése hét-tíz napig is eltarthat a becslések szerint. Hónapok óta folytak az előkészületek, a négyes blokk szerkezetét megerősítették, hogy elbirják a hatalmas darukat, amelyekkel a fűtőelemeket kiemelik.
Tokióban lemondásra szólítottak fel egy nemrégiben megválasztott felsőházi képviselőt, mivel - a protokoll szabályait súlyosan megsértve - levelet adott át Akihito japán császárnak a fukusimai atomkatasztrófa következményeiről. A királyi udvartartás egyik tagja azonnal elvette a levelet. A japán császár társadalmi státusza rendkívül kényes, a második világháború óta semmiféle politikai szerepet nem tölthet be, s így Fukusima ügyében sem intézkedhet.
A renitens honatya, Jamamoto Taro színész és a nukleáris energia felhasználása ellen fellépő aktivista, függetlenként került be a felsőházba. Jamamoto bocsánatot kért, amiért kínos helyzetbe hozta a császárt, de elutasította, hogy lemondjon parlamenti helyéről.