Felháborította Washingtont is a vasárnapi Horthy-szobor avató. A budapesti amerikai nagykövetség közleménye szerint az Egyesült Államok "szégyenletesnek" tartja a rendezvényt, melyen Magyarország egykori kormányzójának, "a náci-szövetséges" Horthy Miklósnak avattak szobrot a Szabadság téri HazatérésTemplomában.
A kommüniké szerint Washington a Jobbikhoz - "egy etnikai gyűlölettel és antiszemitizmussal azonosított magyar politikai párthoz" - köti mindezt, és elvárja, hogy "a legmagasabb rangú magyar vezetők is határozottan és egyértelműen ítéljék el a történteket". A nem messze a templomtól, a tér másik oldalán működő követség szerint az esemény szervezői és résztvevői, köztük néhány parlamenti képviselő, "nemcsak saját intoleranciájuknak vitték hírét, Magyarországról is drámaian negatív képet festettek".
A "legmagasabb rangú magyar vezetők" elhatárolódását annak ellenére is szükségesnek tartja a nagykövetség, hogy - mint azt a diplomáciai képviseletről is bizonyára látták-hallották - "a jelentős számú ellentüntető megmutatta, hogy erős az ellenállás a szervezők nézeteivel szemben". Valóban, a templomot megtöltötték ugyan a szoboravatók, de a téren a hangosítás sem tudta elnyomni az ellentüntetőket. Közülük sokan sárga csillagot viseltek, emlékeztetve a zsidótörvényekre és a deportálásokra. Az ellentüntetőknél kevesebben voltak a Horthyt dicsőítők, köztük az antiszemita kirohanásairól ismert ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész és a Jobbik listázást sürgető parlamenti képviselője, Gyöngyösi Márton.
Ám lapzártánkig sem Orbán Viktor, sem más magas rangú magyar vezető nem reagált Washington rosszallására, és nem is határolódott el. A Miniszterelnökséget vezető Lázár János államtitkár hétfőn azt közölte, hogy a párt-támogatott rendezvényről a kormány hivatalosan nem foglal állást. Sőt, aznap a parlamentben Orbán a Jobbik szavazóinak azt üzente: számíthatnak rá - igaz, nem konkrétan a szobor ügyében szólalt meg. Válaszolt viszont Washingtonnak a Jobbik. Nem Gyöngyösi Márton - aki amúgy az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke -, hanem Németh Zsolt, aki tudatta: az Egyesült Allamok ne avatkozzon bele a magyarországi belügyekbe.
Emlékezetes, a szoboravató miatt a református egyház fegyelmi eljárást indított ifjabb Hegedűs ellen, akinek a felesége amúgy a Jobbik képviselője. Sőt, lelkész-társai online-petíciót is indítottak Hegedűs ellen tiltakozva. Ezt ugyan kedd estig csaknem száz lelkész írta alá, de tegnap már nem létezett: az internetes felületen olvasható üzenet szerint a petíciót a szerző eltávolította.