A visegrádi együttműködés országainak a célja, hogy a régió államai az energiaszabályozás terén szorosabbra fűzzék kapcsolataikat, és közös erőfeszítéseket tegyenek az Európai Unió 3. energiacsomagjában foglalt célok és rendelkezések hatékony megvalósítása érdekében.
Dorkota Lajos, a MEKH elnöke kifejtette, hogy az európai uniós integráció megvalósításának elengedhetetlen feltétele az infrastrukturális fejlesztés, az észak-déli energiaszállító hálózatok megépítése és a piaci szabályozás összehangolása.
A találkozón a vezetők megállapodtak, hogy a piacintegrációra és ellátásbiztonságra vonatkozó egyes kérdésekben közös stratégiát dolgoznak ki, és közös projekteket indítanak.
Az együttműködés fontos lépéseként a visegrádi négyek energetikai szabályozóhatóságai az elnökök részvételével rendszeresen ülésező állandó fórumot hoznak létre, amely lehetőséget teremt a tapasztalatcserére, és az integrációs folyamatokkal kapcsolatos tevékenységek összehangolására.
Dorkota Lajos nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálatára hivatkozva elmondta, hogy a visegrádi régióban a lakosok rezsiterhei nagyon magasak.
Éppen ezért az egyik legfontosabb közös célnak és feladatnak a végfelhasználói energiaárak megfizethetővé tételét nevezte, ennek érdekében hazánk már komoly lépéseket tett.
A januári tíz százalékos rezsicsökkentés éves szinten a villamosenergia-fogyasztás esetén csaknem 50 milliárd forintos, a földgázfogyasztás esetén körülbelül 45,3 milliárd forintos megtakarítást eredményez a lakossági fogyasztók számára.
Az árcsökkentés második, november 1-jei intézkedései éves szinten ugyancsak hozzávetőleg 50 milliárd forint megtakarítást eredményeznek a lakosság villamosenergia-felhasználásában, és 45,3 milliárd forint megtakarítást a földgázfogyasztásban – mondta.