Az MPVI Zrt.-t három tulajdonos alapította: a Magyar Posta, a Magyar Villamosművek és az MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.
Az állami vállalatok 2011. december 6-án kötöttek konzorciumi szerződést azért, hogy az új állami mobilcég még elindulhasson az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) év végi frekvenciaaukcióján.
Az állami társaság mintegy tízmilliárd forintért egyedüli pályázóként meg is kapta az aukció legértékesebb frekvenciacsomagját, amelyet a picai szereplők hozzávetőleg 60 milliárd forint értékűre becsültek.
Az állami társaság azért indulhatott egyedül az adott hullámsávért, mert a hatóság kizárta a többi jelentkezőt. A tender végeredményét később a piaci szereplők, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone különböző eljárásjogi hibákra hivatkozva megtámadták, s a Kúria végül idén február végén a cégek javára döntött, az aukciót lezáró határozatot pedig megsemmisítette.
Ezek után hónapokig bizonytalan volt a hullámsávok sorsa. Ez év őszén az NMHH végül úgy döntött, hogy a cégeknek nem kell visszadniuk az árverésen elnyert frekvenciákat, ugyanakkor nem kapják vissza a birtokba vett sávokért befizetett összeget.
Emellett a Magyar Telekom, a Vodafone és a Telenor idén szeptemberben az NMHH-val megkötött, a frekvencialicecek lejáratának harmonizálását célzó megállapodás értelmében egy összegben összesen 100 milliárd forintot fizetett az államnak.
Az állami mobilcég működése az eredetileg tervezett formában ellehetetlenült. A kormány ugyanis azt szerette volna elérni, hogy a piaci mobiltársaságok minimális díjazás fejében az úgynevezett nemzeti roaming keretében az állami távközlési vállalat rendelkezésre bocsássák a saját hálózataikat. Így az állami mobilvállalat viszonylag alacsony, bár így is több tízmilliárd forint befektetés révén országos lefedettséggel tudott volna szolgáltatni.
A hatóságok és a vállalatok közötti jogvita során azonban kiderült, hogy a kormány nem kötelezheti a nemzeti roamingra a piaci szereplőket. Így a terv kútba esett.
Ennek ellenére az MPVI Zrt. alkalmazotti létszámát nem csökkentették, és a vállalat bevételek nélkül működött egészen mostanáig. Az MPVI Zrt. az alapítása után nem sokkal már 64 dolgozót alkalmazott, és az állam a szakmai számítások szerint hozzávetőleg 1,5 milliárd forintot költött az Orbán-kormány meg nem valósult mobilpiaci terveire.