Orbán Viktor meglepő vallomással állt elő egyik rádióinterjújában, azt mondta, a magyar szavazóknak fontosabbak a remények, mint a tények - kezdi a Magyarország és Orbán kamuháborúinak ára című írását a Financial Times blogjában Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője.
Vajon ezzel azt ismerte el, hogy a szavazók a remények alapján voksolnak majd a jövő évi választásokon a tények helyett? - teszi fel a kérdést Bajnai, aki szerint a tények az elmúlt három és fél évben nem a kormányfő oldalán álltak.
A kormányzati kommunikáció szóhasználatát idézve Bajnai felidézi, hogy a 2010-es választások után Orbán több háborút is indított, többek között az államadósság, a munkanélküliség, az EU és az IMF, a bankok és a multik ellen és a gazdasági növekedésért.
"Három évnyi non-stop háborúzás után a háborús zónából érkező tények magukért beszélnek" - tette hozzá a korábbi kormányfő.
Bajnai egyesével sorra veszi a kormányzat gazdasági ígéreteit, Orbán háborúit, amelyeket szerinte a miniszterelnök mind elvesztett.
"A megszegett ígéretek, eltorzított árak és fenntarthatatlan adóterhek hálózata kimondatlan jövőbeli gazdasági károkhoz vezetett" - írja.
A Magyarország iránti, a rendszerváltás utáni évtizedben még oly erős bizalmat lerombolták és azt a gyanakodás váltotta fel" - teszi hozzá Bajnai, aki szerint a következő kormány feladata lesz, hogy a gazdasági növekedés alapvető elemeit helyreállítsa.
Bajnai szerint az Orbán-rezsim elszigetelő, állami dominanciára építő gazdasági berendezkedése szembemegy a modern Európa gazdasági alapértékeivel és sohasem találhat stabilitásra a gazdasági közösség körében.
Az pedig, ha Orbán folytatja a kamuháborúkat, a gazdaság további zsugorodásához, a társadalmi és jövedelmi különbségek növekedéséhez, illetve a magasabb képzettségűek külföldre vándorlása miatt drámai demográfiai és pénzügyi következményekhez vezet majd. "Ezek mindegyike Magyarország tragikus vesztesége lesz" - írja Bajnai.