A tagországoknak csak a szükséges mértékben és a csökkenő előállítási árakkal összhangban szabadna állami támogatást nyújtaniuk a megújuló energiák termeléséhez, különös tekintettel a nap- és a szélenergiára – javasolta az Európai Bizottság tegnapi, jogilag nem kötelező érvényű közleménye.
Szakértők szerint a bizottság több, a magyar kormány által különösen megszívlelendő ajánlást is tett. Az egyik azt tartalmazza, hogy a kormányoknak tartózkodniuk kellene a támogatási rendszerek meglepetésszerű és visszamenőleges érvényű megváltoztatásától, - miként az hazánkban megtörtént - a befektetők már meglévő beruházásokkal összefüggő jogos megtérülési várakozásait ugyanis tiszteletben kell tartani.
Emellett az uniós tetület úgy véli: a kormányoknak fel kellene számolniuk minden olyan intézkedést, ami torzítja a piac működését és meggátolhatja abban, hogy az árakon keresztül világosan jelezze, hogy hol van szükség további villamosenergia-kapacitásokra.
Itt példaként a Magyarországon is működő hatósági árszabályozást említi a Bizottság, mint az egyik leggyakoribb piactorzító intézkedést.
A bizottság emlékezetetett arra, hogy az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok mostanáig kedvezményes elbánást biztosítottak a megújuló energiáknak, tekintettel arra, hogy előállításuk olyan új technológiákat igényelt, amelyek kifejlesztése elképzelhetetlen volt állami beavatkozás nélkül.
A technológiai fejlődés, a napelemek és a szélerőművek beruházási költségeinek csökkenése és a megújulók elterjedése azonban számos tagállamot arra indított, hogy megreformálja a támogatási rendszerét - jegyzete meg javaslatában a bizottság.
A közlemény emellett a változó intenzitással termelt megújuló villamos energia pótlására alkalmas „rugalmas kapacitások” támogatásához is fogódzkodókat kíván adni a tagállamoknak.
Miután a megújuló energiák növekvő aránya mellett a rugalmasan termelő, ám alapvetően fosszilis tüzelőanyagot használó erőművek üzemben tartása újfajta kihívást jelent.
Számos tagországban ezért elkezdődött a gondolkodás arról, hogy miképpen finanszírozzák a megújulók kiváltására alkalmas háttér-kapacitásokat, amelyek eléggé rugalmasak ahhoz, hogy szükség esetén azonnal fel- és lekapcsolják őket.