Zugló;hangfelvétel;Papcsák Ferenc;

Fotó: Bielik István

- Volt-e szerepe a korábbi MFB-vezérnek a zuglói hangfelvétel-botrányban?

Megvan, kik lehettek azok, akik akár Orbán Viktornál is "bepanaszolhatták" volna a korrupciógyanút felvető zuglói történéseket, de mint a szeptember végén nyilvánosságra került - egyelőre nem tisztázott hátterű - hangfelvételen elhangzott, "ez már olyan kínos ügy, hogy Viktorral sem lehet megbeszélni". 

Emlékezetes, a jelenleg csődeljárás alatt álló HBF Kft. nevű építőipari cég vezetője és testvéreként azonosított vállalkozók a felvételen arról panaszkodtak Ferdinandy István - hatásköreitől megfosztott fideszes - alpolgármesternek, hogy egy elnyert kerületi megbízás után a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatójának az összeg 20 százalékát, vagyis 100 millió forintot osztottak vissza. Azt is sérelmezték, hogy ennek ellenére az önkormányzat az elvégzett munka után járó mintegy 60 millió forinttal még mindig adósuk. A felvételen a HBF ügyvezető-tulajdonosa, Katona Zoltánként és testvéreként, Katona Károlyként azonosított szereplők állítólag tegnap, az alvállalkozóknak tartott csődegyezségi tárgyaláson elismerték, hogy ők szerepelnek a felvételen és az valódi. Ugyanezt már korábban elismerte Ferdinandy, miközben a felvételt Papcsák Ferenc, Zugló fideszes polgármestere megrendezettnek nevezte és feljelentést tett, a vagyonkezelő volt vezérigazgatója, Mazsu Gergely pedig tagadta a korrupció vádját. Arra a HBF-től a pénzét váró alvállalkozók nevében lapunknak nyilatkozó Szabó Bálint mutatott rá, hogy kik lehettek volna az Orbán felé a problémát közvetítők. Az építőipari cégben ugyanis a VIA ABA Kft.-n keresztül közvetett tulajdonos Patonai Péter, aki az első Orbán-kormány idején az állami Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) elnök-vezérigazgatója volt, jelenleg pedig annak az I.M.G. Kft.-nek a többségi tulajdonosa, amely sorra nyeri - összességében már milliárdos nagyságrendben - a második Orbán-kormány idején kiírt állami és kormányzati médiavásárlási tendereket. Szabó szerint a HBF tanácsadója továbbá Incze Zsolt, a Millenáris Kft. vezetője, aki Patonaihoz hasonlóan szintén jó kapcsolatot ápol a miniszterelnök környezetével.

Szabó egyébként arról is beszélt a Népszavának, hogy hiába ígérte Papcsák Ferenc még október elején az önkormányzatnak dolgozó építőipari cég hoppon maradt alvállalkozóinak, hogy két héten belül rendezi Zugló a céggel szembeni adósságát, így aztán ők is pénzükhöz juthatnak, a fideszes városvezető nem fizetett. Hozzátette: ha a következő hetekben sem fizeti ki Papcsák ígérete szerint Zugló azt a mintegy 60 millió forintot, amellyel a fővállalkozó HBF Építőipari Kft.-nek tartozik, akkor a november 21-i testületi ülésen újabb demonstrációt rendez a 66 károsult alvállalkozó. Szabó amúgy furcsának nevezte, hogy az önkormányzat nem fizeti ki a 60 millió elismert tartozást a HBF-nek, miközben elkezdték el folyósítani a kerületi lakosok különböző csoportjainak még szeptemberben megszavazott több ezer forintos juttatást. Megírtuk, Papcsák javaslatára összesen százmillió forintnyi "jutalomkeretet" osztanak szét fél évvel a parlamenti választás előtt: "babakötvényt" kapnak az újszülöttek, érettségi ajándékcsomagot a leendő választók, Erzsébet-utalványt karácsonyra a 62 év felettiek, jubileumi jutalmat pedig a 90 év felettiek.

Mivel a csődeljárás alatt álló HBF nem jutott a pénzéhez, a neki hitelező alvállalkozók a keddi csődegyezségi tárgyaláson kénytelenek voltak elfogadni a cég ajánlatát. Eszerint legfeljebb követelésük 50 százalékát kaphatják meg, azt is csak 2017-ig részletekben. Első körben 8 százalékot fizet a HBF - ennyi tartaléka van -, további 10 százalékot, ha Zuglótól megkapja a 60 milliót, a többit pedig később kintlévőségeiből - ezekben azonban hosszadalmas peres eljárások folynak - fedezné.

Nem adta ki a rendőrség Király György kérésére poligráfos vizsgálatának jegyzőkönyvét - értesült lapunk. Úgy tudjuk, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság hivatalosan nem indokolta, hogy miért tagadja meg az MSZP sporttagozatának alelnöke által kért dokumentum kiadását.