Ezen az őszön a sok szebbnél szebb különleges orchidea mellett Japán orchideáival is megismerkedhetnek azok, akik ellátogatnak november 15. és 17. között a Vajdahunyadvárba. Japán gazdag ország úgy gazdasági vonatkozásban, mint természeti kincsekben. A 6852 szigetből álló ország éghajlata jellemzően óceáni. A déli szigetek a szubtrópusi éghajlati övbe tartoznak, amelyek megfelelő élőhelyet biztosítanak sok orchideafajnak. A Japán szigetvilág - a sok egyéb különleges és ritka növény mellett - 75 orchidea nemzetségnek és 317 orchideafajnak is őshazája. Ilyenek például a szellőorchideák, vagy szamuráj-orchideák, és idetartozik néhány Cymbidium faj is. A Cymbidiumok (csónakorchideák) a legismertebb és legkedveltebb orchideák közé tartoznak hazánkban is. Az orchideák kultusza a korai középkorig nyúlik vissza, az első orchideákról szóló írásos emlék i.sz. 500-ból maradt ránk.
Japánban az orchideák fénykorukat a 17-19. században élték. Ebben az időszakban a növények és a természet hagyományos tisztelete és szeretete még inkább előtérbe került, és a gazdag nemesek kincseket fizettek egy-egy ritka orchideáért. A tehetősek kertjeiben megjelentek a Cymbidiumok, amelyek nagy dézsákban, edényekben nevelhetők, de megfelelő éghajlaton akár a kertbe is kiültethetők. A Cymbidiumok a korabeli Japánban nemcsak cserepes virágként, hanem vágott virágként is nagy népszerűségnek örvendtek. A vágott virágszárak a sok nagy és színes virággal a vázákban is sokáig nyíltak, és nagy díszítő értékük miatt is népszerűek voltak. Ezt a hírnevet bizonyítja egy középkori monda:
A császár felesége hosszú idő óta meddőséggel küzdött. Egy napon a kertész néhány szál Cymbidium ensifoliumot tett a vázába, amely a császári pár hálószobájában állt. A császárné megcsodálta e szép növényt és mélyen beszippantotta finom illatát. Ettől a meddősége megszűnt és 13 egészséges gyermeknek adott életet az évek során.
Mint általában minden orchideafaj ebben az időben, Európában és Ázsiában, a nemesség, a gazdagság és a szépség megtestesítői is voltak. Az őszi Orchidea és Bromélia Kiállításon a látogatók nemcsak az egzotikus, illatos orchideák látványában gyönyörködhetnek, de bepillantást nyerhetnek Japán négyezer éves kultúrájának egy kis szeletébe is, melyhez a Japán Alapítvány nyújtott önzetlen segítséget.