Fegyelmi eljárást kezdeményezett püspöke ifjabb Hegedűs Lóránt ellen, aki vasárnap nemcsak az általa vezetett Szabadság téri református templomot bocsátotta a Jobbik által szervezett Horthy-szobor avató ünnepség rendelkezésére, de az istentiszteleten maga is kemény szavakat használt - például a templomon kívül, a rendezvény ellen tüntetőkre. Szabó István püspök közleménye szerint - melyet a felháborodott Steiner Pál MSZP-s képviselő hozzá írt nyílt levelére válaszul tett közzé - sürgős fegyelmi vizsgálatot kért, hogy kiderüljön: ifj. Hegedűs Loránt kerülte-e a megbotránkozást kiváltó magatartást, tartózkodott-e olyan tevékenységtől, amely megoszthatja egyháza közösségét".
Megírtuk: a rendezvényen valójában ugyanazt, az eddig a templom belsejében kiállított Horthy mellszobrot avatták újra, melyet még 2007-ben Vona Gábor Jobbik-elnök részvételével lepleztek le másokmellett Wass Albert szobra társaságában, az eseményen beszédet mondott a Jobbik zsidókat "listázó" parlamenti képviselője, Gyöngyösi Márton. A mintegy kétszáz, az egykori kormányzót éltető résztvevőhöz képest "túlerőben" lévő ellentüntetők a templomon kívül skandálták, hogy "Nácik haza, elég volt", és többen sárga csillagot viseltek. A szoboravatót - a Jobbikon kívül - minden ellenzéki párt elítélte, ám a Fidesz nem, csak provokációt emlegettek.
Ma már a parlamentben is téma lett a rendezvény.
Ízléstelen, sunyi, az embereket súlyosan sértő provokációnak nevezte Steiner a Házban azt, hogy éppen akkor avatta fel a Jobbik a Horthy-szobrot, amikor sokan a halottaikra emlékeztek. A szocialista politikus napirend előtt azt kérdezte: „Meddig kell még tűrnünk az országban és Budapesten a szélsőséges provokációkat?” A szoboravatás apropóján arról beszélt, hogy Horthy Miklós "meggyőződéses antiszemita" volt, aki Tormay Cecilt tartotta „kedvenc udvari” írójának és akinek regnálása alatt fogadták el a zsidótörvényeket Magyarországon. Steiner szerint a kormányzó a magyar történelem egyik "legbűnösebb alakja"volt.
Felszólalásában arra emlékeztetett, hogy a kormány és személyesen Orbán Viktor többször elmondta: az antiszemitizmus minden megnyilvánulását tűrhetetlennek tartja. Ehhez képest viszont látszik, hogy passzívan eltűri és támogatja a Horthy-kultusz újjászületését és nem akadályozza meg, hogy az antiszemita, kirekesztő nézetek újra megerősödjenek. Sokan "az egyre erősödő antiszemitizmus miatt a kivándorlás gondolatával foglalkoznak" - jelentette ki az ellenzéki képviselő. Arról is beszélt, hogy Horthy százezrek haláláért felelős és el kellett volna ítélni háborús bűnök miatt. Steiner bejelentette: az V. kerületi szocialisták rendkívüli testületi ülést kezdeményeznek a történtek miatt.
Amikor az MSZP-s politikus arról beszélt, hogy Horthy, akinek szobrot avattak százezrek haláláért felelős, a Jobbikos képviselők közül többen nevetgéltek, mások csodálkozva figyelték a felszólalást, de a kormány nevében válaszoló Rétvári Bence államtitkárt sem tudták nyugodtan végighallgatni. Rétvári válaszában hangsúlyozta: a kormány minden alkalommal fellépett az antiszemitizmus ellen, ráadásul sokkal hatékonyabban, mint az előző kormányok. Szerinte ez az esemény "úgy kellett, mint egy falat kenyér az MSZP-nek", mert inkább beszélnek erről, mint a szobordöntésről, vagy a bajai videóról.
Kijelentette: a baloldal összemossa a mérsékelt konzervatív tömböt a jobbszéllel, majd hosszú fejtegetésbe kezdett arról, hogyan vélekednek a történészek Horthyról. Az egyik felfogás azonos azzal, amelyet Steiner felvázolt, míg a másik szerint, ha nincs Horthy, akkor a német megszállásig a magyarországi zsidóság nem élhet viszonylagos biztonságban és akkor a budapesti zsidóságra is a pusztulás vár - mondta. Az államtitkár úgy vélte: nyilvánvalóan provokatív lépés volt a vasárnapi szoboravatás, amellyel szerinte a Jobbik az újonnan induló szélsőjobboldali tömörülésekkel szemben akarja megerősíteni támogatottságát.
Bár a nevét addig senki nem mondta ki, személyes érintettség okán Kövér László házelnök megadta a szót a szoboravatás jobbikos szónokának. Az egykori kormányzót "a XX. század egyik legnagyobb magyar politikusának" nevező Gyöngyösi Márton visszautasította, hogy a Jobbik antiszemita párt, ő pedig listázós képviselő lenne, mert a listázást nem származási, hanem a kettős - de nem kizárólag az izraeli-magyar kettős - állampolgárokra értette. Hozzá hasonlóan sértődöttnek tűnt ifjabb Hegedűs Loránt reagálása is, aki tudatta: az általa vezetett templom nevében (?) feljelentést tesz azok ellen, akik "megzavarták" az istentiszteletet. A lelkész a gyülekezet nevében pedig rágalmazásért és becsületsértésért feljelenti Steiner Pált, és Rétvári Bencét, továbbá azt is közölte, hogy azőt és családját ért fenyegetések miatt az Alkotmányvédelmi Hivatalhoz fordul. Eközben a botrány már átlépte az országhatárt. Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus vezetője is reagált, mondván: a Jobbik megmutatta valódi arcát azzal, hogy a Hitler-szövetséges Horthyt dicsőítette.