Morszit és a Muzulmán Testvériség 14 magasrangú tagját azzal vádolják, hogy tavaly december 5-én parancsot adtak iszlamista híveiknek, hogy támadják meg a sebtiben elfogadott alkotmány elleni békés tüntetőket az elnöki palota előtt. Az összecsapásokban tizen vesztették életüket. Jogi szakértők szerint akár életfogytig tartó szabadságvesztésre, vagy halálbüntetésre is ítélhetik őket, ha bűnösnek találják gyilkosságra való felbujtás vádjában.
“Doktor Mohammed Morszi vagyok, a köztársaság elnöke. Egyiptom törvényes vezetője. A bíróságnak nincs fennhatósága elnöki ügyekben pert lefolytatni” - jelentette ki a volt államfő, amikor nevét kérdezték. A bíró kétszer rekesztette be a meghallgatást, mielőtt végleg elhalasztotta azt jövő év elejére, január 8-ra. Először amiatt, mert Morszi megtagadta, hogy felvegye a fehér rabruhát, a szerinte illegitim igazságszolgáltatás ellen tiltakozva, így végül sötétkék öltönyében jelent meg. Másodszor pedig azért, mert a tárgyalóteremben kisebb zavargás alakult ki, amikor néhány újságíró bekiabálva követelte halálbüntetés kiszabását a volt államfőre, míg a vádlottak azt skandálták “törvénytelen”. A rendőrség közbeavatkozott, az érintetteket kivezették a teremből.
Az épületbe a sajtó munkatársait beengedték, de tilos volt felvételt készíteni. Morszi július 3-ai megbuktatása óta először jelent meg a nyilvánosság előtt, eddig ismeretlen helyen, katonai létesítményekben “rejtegették”. Sajtóhírek szerint jelenleg a kairói Tora börtönban, vagy az alexandriai Burdzs al-Arab létesítményben tartják fogva. Az egyik gyanúsított, a Testvériség politikai szárnyának alelnöke a BBC brit adónak elmondta, egy társát a börtönben bántalmazták, megkínozták a hatóságok, hogy vallomást csikarjanak ki belőle. “Közel volt az összeomláshoz” - fogalmazott Esszam el-Erian.
Mohammed Morszi Egyiptom első demokratikusan megválasztott elnöke volt. Tizenhárom hónapos uralma alatt egyre nőtt az elégedetlenség, mely végül nyáron tömegtüntetésekhez vezetett. Ennek nyomán a hadsereg július 3-án eltávolította posztjáról. A Muzulmán Testvériség tiltakozó megmozdulásokat indított, ülődemonstrációit azonban felszámolták, közel ezren vesztették életüket augusztus 14-én. A szervezet tagjait őrizetbe vették, s újfent betiltották a mozgalmat. Az iszlamistta hívek szerint Morszi katonai puccsal lett megbuktatva, s most politikai per folyik ellene.
A rend megőrzése érdekében a biztonsági erők húszezer tagját vezényelték az egyiptomi fővárosba. Vasárnap este két rendőrt lőtt le egy fegyveres Iszmailia városánál.