vállalkozások;Nemzeti Adó- és Vámhivatal;Országos Kereskedelmi Szövetség;Vámos György;pénztárgépcsere;

Fotó: Népszava

- Jövőre csúszhat át a pénztárgépátállás

Célszerű lenne a jövő év májusára halasztani az úgynevezett kispénztárgépek összekapcsolását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számítógépes rendszerével, a PC-alapú elektronikus gépek bekapcsolását pedig a jövő év júniusáig kellene elodázni. A pénztárgépcserében érintett vállalkozások ugyanis csak addig tudnak majd felkészülni az átállásra - nyilatkozta lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára ezt annak kapcsán mondta el, hogy sajtóhírek szerint ismét halasztják a NAV-hoz bekötött pénztárgépekre való átállás határidejét, s az új időpont 2014 májusa lesz.

A főtitkár szerint elképzelhető, hogy a kormányzat azért tűzött ki idén március óta újabb és újabb "rövid lejáratú" céldátumokat, hogy siettesse az átállást, amit az eddig kitűzött időpontokra nyilvánvalóan nem lehetett végrehajtani.

A szakember megjegyezte: az egyszerűbb pénztárgépek esetében a legújabb rendelkezések nem írtak elő üzembeállítási határidőt.

Mindössze azt rögzítették, hogy a vállalkozóknak október elejéig regisztráltatniuk kellett magukat az adóhatóságnál, és meg kellett rendelniük az új gépeket. Így a hírekben felröppent májusi határidő nem ír felül semmilyen határnapot. Míg a PC-gépek esetében egyenlőre az év végi végső üzembe állítási időpont van érvényben.

Elemzők szerint a határidő-módosítás jelentősen csökkentheti a költségvetésbe befolyó összeget, amely az eredeti tervekben még 96 milliárd forint volt.

Ezt később Varga Mihály gazdasági miniszter 50 milliárdra csökkentette. Ám hozzáértők úgy vélik: ennek is csak a töredéke folyik majd be az államkasszába.

Vámos György arról is beszélt, hogy ugyan eddig 18 új pénztárgéptípus gyártását engedélyezték, de ezek közül forgalomba még egy sem került, egyenlőre csak a tesztüzemük zajlik.

Így az eddig határidők betarthatatlanok voltak, s emiatt az érintettek bírságolása nem elfogadható intézkedés a hatóságok részéről.

A szakértő hozzáfűzte: több tízezer kisvállalkozó kerülhet nehéz helyzetbe amiatt, hogy a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal visszavonta az egyik legtöbbet rendelt gép, az AltCash Sam4S egyik modelljének engedélyeit.

Abban az esetben ugyanis, ha a határozat jogerős lesz, úgy több tízezer kereskedőnek kell majd új gépeket rendelnie, s az eddig befizetett több tízezer forint előleget is elveszthetik a megrendelők.

A főtitkár úgy fogalmazott: rejtély, hogy a hivatal miért csak a napokban vonta vissza az AltCash jogerős engedélyét, mikor azt még a nyáron kiadta, s azóta volt ideje bőven felülvizsgálni.

Soha olyan kevés lakóingatlan még nem épült Magyarországon, mint 2013-ban, és ez még a szakembereket is megdöbbentette. Az építőipart már szinte kizárólag az uniós pénzeken létesülő infrastruktúrális beruházások tartják életben. Legkorábban 2015-ben bővülhet a lakásépítési piac, de az sem kizárt, hogy ebben a szegmensben még évekig tart a súlyos válság. A szakértők szerint az építőipar beindulása csak a gazdasági fellendüléssel, a hitelkereslet élénkülésével, a vásárlóerő és a bizalom helyreállításával képzelhető el.