A főtitkár szerint elképzelhető, hogy a kormányzat azért tűzött ki idén március óta újabb és újabb "rövid lejáratú" céldátumokat, hogy siettesse az átállást, amit az eddig kitűzött időpontokra nyilvánvalóan nem lehetett végrehajtani.
A szakember megjegyezte: az egyszerűbb pénztárgépek esetében a legújabb rendelkezések nem írtak elő üzembeállítási határidőt.
Mindössze azt rögzítették, hogy a vállalkozóknak október elejéig regisztráltatniuk kellett magukat az adóhatóságnál, és meg kellett rendelniük az új gépeket. Így a hírekben felröppent májusi határidő nem ír felül semmilyen határnapot. Míg a PC-gépek esetében egyenlőre az év végi végső üzembe állítási időpont van érvényben.
Elemzők szerint a határidő-módosítás jelentősen csökkentheti a költségvetésbe befolyó összeget, amely az eredeti tervekben még 96 milliárd forint volt.
Ezt később Varga Mihály gazdasági miniszter 50 milliárdra csökkentette. Ám hozzáértők úgy vélik: ennek is csak a töredéke folyik majd be az államkasszába.
Vámos György arról is beszélt, hogy ugyan eddig 18 új pénztárgéptípus gyártását engedélyezték, de ezek közül forgalomba még egy sem került, egyenlőre csak a tesztüzemük zajlik.
Így az eddig határidők betarthatatlanok voltak, s emiatt az érintettek bírságolása nem elfogadható intézkedés a hatóságok részéről.
A szakértő hozzáfűzte: több tízezer kisvállalkozó kerülhet nehéz helyzetbe amiatt, hogy a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal visszavonta az egyik legtöbbet rendelt gép, az AltCash Sam4S egyik modelljének engedélyeit.
Abban az esetben ugyanis, ha a határozat jogerős lesz, úgy több tízezer kereskedőnek kell majd új gépeket rendelnie, s az eddig befizetett több tízezer forint előleget is elveszthetik a megrendelők.
A főtitkár úgy fogalmazott: rejtély, hogy a hivatal miért csak a napokban vonta vissza az AltCash jogerős engedélyét, mikor azt még a nyáron kiadta, s azóta volt ideje bőven felülvizsgálni.