A brit titkosszolgálat, a GCHQ a legutóbb napvilágra került dokumentumok szerint elégedett volt a németek és a franciák adatszolgáltatásával is.
A német hírszerzés, a BND elismerte az együttműködést. Miután kiderült Angela Merkel telefonjának az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) általi megfigyelése, Berlin az áldozatnak tűnt a megfigyelési botrányban.
Ugyanakkor az NSA vezetője, Keith Alexander múlt hét elején azt közölte, hogy a NATO-partnerek is aktívan együttműködtek nemzetbiztonsági ügyekben.
A Wall Street Journal pedig arról számolt be, hogy a spanyol és francia titkosszolgálat saját állampolgárainak telefonbeszélgetéseivel kapcsolatos adatokat osztotta meg az NSA-val.
Mint a német Die Welt írta, Oroszország érdekében állhatott, hogy kiderüljön, az NSA megfigyelte Angela Merkel kancellárt.
A lap feltételezi azt, hogy Edward Snowdennek komoly árat kell fizetnie Moszkva vendégszeretetéért, s olyan dokumentumokat kell nyilvánosságra hoznia, amelyek megfelelnek Vlagyimir Putyin politikai törekvéseinek.
A Die Welt elképzelhetőnek tartja, hogy gazdaságpolitikai megfontolások állnak a háttérben. Putyin elnök ugyanis közeledne Európához, ennek azonban akadálya lehet, Európa és az Egyesült Államok jó viszonya.
A lap úgy véli, a kompromitáló dokumentumok nyilvánosságra hozatala a Kreml sikeres akciója. A Die Welt szerint ennek a része a németországi Zöldek politikusa, Hans-Christian Ströbele és Snowden csütörtöki megbeszélése is.
Senki sem gondolhatja azt, hogy kettejük találkozója megvalósulhatott volna a Kreml beleegyezése nélkül. Mint a Die Welt fogalmaz, Putyin nem az az ember, aki egy Snowdent Oroszországba hoz, „majd a jótékonykodót játssza, hanem arra a helyre törekszik, ahol a Forbes magazin már látja: a világ legbefolyásosabb embere kíván lenni”.
Oroszország láthatóan nem örülne, ha Snowden elhagyná az országot. A kiszivárogtató Angela Merkelnek írott levelében, amelyet Ströbele közvetítésével juttatott el a német kancellárhoz, nem zárkózott el attól, hogy Németországban vizsgálóbizottság előtt tanúskodjon az amerikai adatgyűjtési programról, feltéve, ha Berlin garantálná, hogy nem adja ki az Egyesült Államoknak.
A német sajtó szerint Snowdennek honvágya van, "hiányzik neki a tortilla chips" - írta a Die Welt, s Németországban inkább otthonosabban érezné magát, mint Oroszországban. Moszkva azonban aligha támogatná a kiszivárogtató eltávozását.
Vlagyimir Putyin elnök szóvivője kifejtette, Moszazt nem akadályozná meg, ha a német tényfeltárók Oroszországban hallgatnák ki Snowdent.
Az amerikai kiszivárogtató menedékjogának köszönhetően „szabadon mozoghat orosz területen, s bárkivel találkozhat. Nem akadályozhatjuk meg ebben” – fogalmazott .
Ugyanakkor Snowdennek is komoly fenntartásai vannak eseteges oroszországi meghallgatásával kapcsolatban. A német baloldali pártok, a szociáldemokraták, a Zöldek és a Balpárt is azt követeli, hogy Berlin adjon menedékjogot Snowdennek.
Peer Steinbrück, az SPD volt kancellárjelöltje szerint menedéket kell adni az amerikai kiszivárogtatónak, ha ez az ára annak, hogy feltárja az NSA adatgyűjtésekkel kapcsolatos tevékenységét.
A kulturális élet több képviselője is úgy véli, Németországnak garantálnia kell Snowden biztonságát. A kereszténydemokraták eddig nem szólaltak meg a kérdésben.
Feltehetően azonban Snowdenért nem kockáztatnák a német-amerikai viszonyt. A német koalíciós tárgyalások közepette kérdés, hogy Snowden sorsa is témája lesz-e a kereszténydemokraták közötti megbeszéléseknek.