Összeteheti a két kezét, hogy jól keres, de ezért a két kisgyereke mellett is vállalnia kell a két műszakos munkarendet.
Erről beszélt lapunknak egy vidéken élő édesanya, aki szülés után azt szerette volna elérni, hogy csak egy műszakban dolgozzon. Korábban is ennél a cégnél alkalmazták, és örült, hogy a gyes után visszavették.
A kérését azonban a főnöke visszautasította, azt válaszolta az anyának, megérti a problémáját, tudja, hogy a gyerekeket nem tudja bölcsődébe és óvodába vinni, de ha neki enged, akkor a többiek is hasonló kéréssel állnak elő.
A vidéken élő nőnek végül családon belül sikerült megoldania a problémát, amikor ő délelőttös, akkor a férje délutános, és fordítva. Így egyeztetik a gyerekek nevelését.
Próbált olyan munkahelyet keresni - mondta -, ahol nem reggel hattól délután kettőig, illetve délután kettőtől este tízig kell dolgozni, de ha meghallják, hogy két gyereke van, esélyt sem adnak neki.
Máshol az volt a probléma, hogy két hétig volt biztos munka, a továbbiakat nem tudták megígérni.
Arra a kérdésre, mennyi pénzt nevez jó keresetnek azt válaszolta, 110 ezer forintot kap a kezébe, és ugyanennyit keres a férje is. - Hálát adok a sorsnak, hogy van munkám, és ilyen jól keresek. Csodálkozva hallgatjuk, amikor 200 ezres átlagbérről beszélnek a politikusok - mondta -, ő nem is ismer olyan embert, akinek ennyi lenne a fizetése.
Ennek a vidéken élő anyukának a problémája alapján szeretett volna megoldást találni a nem éppen családbarát beosztásban dolgozó anyáknak Ertsey Katalin.
Míg régen nem lehett kirúgni a kisgyermekes anyukát, az új Munka Törvénykönyve (Mt.) alapján ez a védelem megszűnt, a munkáltatónak vissza kell ugyan venni őket, de a következő napon fel is mondathatnak nekik - magyarázta az LMP-s képviselő.
Kifejtette, hogy a Mt. alapján csak részmunkaidőt kell felajánlani annak a kismamának, aki nem tudja vállalni a több műszakos munkarendet.
Egészen pontosan, az új Mt. szerint a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Ez a munkáltatói kötelezettség a gyermek legfeljebb hároméves koráig áll fenn.
Csakhogy abból a pénzből nem lehet megélni - érvelt az ellenzéki politikus, hiszen egy gyárban minimálbérnél többet nem nagyon fizetnek a dolgozóknak, így el lehet képzelni, mennyi fizetés járna a négyórás munkáért.
Ertsey Katalin megoldást kínált, módosító javaslatával azt terjesztette elő, hogy a gyermekeseknek a számukra vállalhatatlan 06-14-ig, illetve 14-től 22-ig szóló munkarend helyett ne a részmunkaidő legyen az egyetlen alternatíva, hanem kérhessék, hogy főmunkarendben 8-16 óráig dolgozhassanak.
A parlament foglalkoztatási bizottságán leszavazták a javaslatát - mondta lapunknak -, az egyik kormánypárti képviselő azt válaszolta neki, hogy a munkáltató érdeke az elsődleges.
Mikrofonon kívül pedig a kormány egyik tagjától Ertsey Katalin azt kérdezte, menjenek-e az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, a válasz azt volt: igen.
Igaz, nagy kérdés, mit tehet a hatóság a törvénnyel szemben. A gyermekszülést és a családalapítást propagáló kétharmad olyan törvényt fogadott el, amely szerint megszüntethető a kisgyermekes munkaviszonya a munkavállaló képességével összefüggő vagy a munkáltató működésével összefüggő okból is.
Ennek feltétele, hogy a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen - ennek hiányában azon a munkahelyen, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi - nincs a védett személy által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a védett személy az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.
Ez utóbbi kitétel éppen arra vonatkozik, hogy amennyiben az anya a gyermekei érdekében képtelen vállalni a két- vagy három műszakos rendet, akkor ki lehet rúgni.