Az idén Nobel-békedíjjal elismert szervezet fegyverzetellenőrei a Damaszkusz által bejelentett 23 vegyifegyver-létesítmény közül 21-et ellenőriztek. A kimaradt két helyszín veszélyes térségben található, ahol harcok folynak, így az ellenőrök nem tudták felkeresni. Az egyik üzemből a készleteket más helyszínekre szállították át, a másik helyszín lezárását a szíriai hadsereg végezte el, az ellenőrök videóláncon követték nyomon a munkálatokat. Szíria így betartotta a határidőt, november 1-i dátummal vállalták ugyanis, hogy megsemmisítik a vegyifegyver-gyártó kapacitásokat.
November 15. a következő határidő, a damaszkuszi rezsimnek és az OPCW-nek addig kell megegyezésre jutnia arról, hogy hol és milyen módon fogják megsemmisíteni Szíria mintegy ezer tonnára becsült vegyifegyver-készletét.
Az Egyesült Államok és Oroszország közreműködésével létrejött megállapodásban Damaszkusz vállalta, hogy megsemmisíti teljes vegyifegyver-arzenálját. A szíriai kormány ennek révén tudta elkerülni az amerikai haderő csapásmérését. Az amerikai haditengerészet egységei már bevetésre készen álltak a Földközi-tengeren, a szíriai partok közelében. Washington a csapásmérésre azt követően szánta el magát, hogy a szíriai rezsim augusztus 21-én szaringázt vetett be saját lakossága ellen Damaszkusz egyik külvárosában.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet ellenőrei rendkívül nehéz körülmények, polgárháborús állapotok közepette dolgoztak Szíriában, s sokáig kétséges volt, sikerül-e tartani a határidőket. Az OPCW szakértői arról számoltak be, hogy megkapták a kellő támogatást Bassár al-Aszad kormányától. Szíria teljes vegyifegyver-arzenálját jövő év közepéig kell megsemmisíteni. Az OPCW eredetileg Norvégiát kérte fel a megsemmisítésre, de a norvégok nem vállalták a feladatok. Leszerelési szakértők azt valószínűsítik, hogy végül Albániában semmisítik meg a mintegy ezer tonna szíriai ideggázt.