Szíria;Albánia;megsemmisítés;vegyi fegyverek;

- Valószínűleg Albániában semmisítik meg a szír vegyi fegyvereket

 Leszerelési- és fegyverszakértők azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy Albániában semmisítik meg a szíriai vegyi fegyvereket - írja csütörtökön egy tömegpusztító fegyverekkel és biztonságpolitikai kérdésekkel foglalkozó amerikai internetes szaklap.

A Global Security Newswire szakértők véleményére támaszkodva latolgatja azt, hogy mely országban fogják megsemmisíteni a Szíriában összegyűjtött, csaknem ezer tonna szarin- és mustárgázt. Amerikai szakértők egyre valószínűbbnek tartják, hogy Albánia vállalja el a feladatot, miután Norvégia a múlt héten ezt elutasította - írja a szakkiadvány.

Paul Walker, a genfi székhelyű Nemzetközi Zöld Kereszt (GCI) elnevezésű környezetvédelmi szervezet igazgatója felhívja a figyelmet arra, hogy Washington a szövetséges nyugati országok "többségét, ha nem mindegyikét" felkérte arra, hogy vállalja a vegyi fegyverek egy részének megsemmisítését. Walker amerikai kormányilletékesekkel folytatott tárgyalásaiból azt szűrte le, hogy leginkább Albánia, Belgium és Franciaország jöhet szóba a befogadó országok közül. Más szakértők pedig Albániát és Belgiumot tartják a legvalószínűbb "jelölteknek" erre a feladatra.

Belgiumnak több évtizedre visszanyúló tapasztalata van a mérgező anyagok összegyűjtésében és megsemmisítésében, viszont Albánia mutat a legnagyobb "lelkesedést" a szíriai vegyi fegyverek feldolgozása iránt. Richard Butler, az iraki tömegpusztító fegyverek leszereléséért felelős néhai ENSZ-bizottság elnöke felhívja a figyelmet arra, hogy Albánia volt az első ország, amely megsemmisítette vegyi fegyvereit: még 2007-ben megszabadult több mint 16 tonna mustárgáztól és más mérgező anyagtól. Hat hónap alatt, német berendezésekkel és svájci műszaki segítséggel végezte el a munkát.

A NATO-tag Albániának valószínűleg anyagilag jól jöhet a vállalkozás, ráadásul az EU-ba igyekvő nyugat-balkáni ország nemzetközi elismerést is szerezhetne ezzel. Butler azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a szóba jöhető országok közül Albánia számára jelentene a legnagyobb kihívást logisztikai és biztonsági szempontból a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítése.

Az ENSZ és Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) Szíriában tartózkodó szakértői várhatóan a jövő év közepéig azonosítják és szállítják el az országból az összes tiltott tömegpusztító fegyvert, de fegyverek a megsemmisítése sokkal több időt vesz igénybe. Az ellenőröknek a szíriai kormány által összeállított listán szereplő huszonhárom helyszín közül eddig huszonegyet sikerült megvizsgálniuk, és elindítaniuk a megsemmisítés folyamatát.

Amíg nem oldják meg belső vitáikat a cseh szociáldemokraták, addig nem várható előrelépés a cseh kormányalakítási tárgyalásokon. Továbbra sem világos ugyanis, ki irányítja a CSSD részéről a megbeszéléseket a többi párttal.