Szíria;rendelet;bűncselekmények;Basár el-Aszad;Kadri Dzsamíl;általános amnesztia;szíriai állami hírügynökség;Genf-2 békekonferencia;

- Általános amnesztia és járvány Szíriában

Törvényerejű rendeletet adott ki tegnap Basar el-Aszad szír elnök, amely általános amnesztiát biztosít minden 2013. október 29-ig elkövetett bűncselekményre, jelentette a SANA, a szíriai állami hírügynökség.

A rendelet mögött vélhetően az áll, hogy az államfő saját pozíciója megerősítésére törekszik, ugyanis, egyes vélemények szerint még legmegbízhatóbb szövetségesei, az oroszok sem zárkóznak el teljesen attól, hogy ha a szíriai békés rendezés másképpen nem érhető el, akkor Aszadnak mennie kell.

A november 23-ára előirányzott Genf-2 békekonferencia is egyelőre azért bizonytalan, mert a sokszínű, egymással is konfliktusban álló ellenzéki csoportosulások jó része, szám szerint 19 iszlamista szervezet, kategorikusan megtagadta  a részvételt mindaddig, míg az elnök hivatalban van.

Az ellenzék többek között abban sem tud egyet érteni, hogy szabad-e Aszaddal tárgyalni és hogy milyen szerepet vállalhat a lemondani nem akaró elnök az ország politikai vezetésében egy esetleges genfi megállapodás után. Valószínűleg ennek az ellenállásnak a tompítását is szolgálja az amnesztia rendelet.

Ugyancsak tegnap Aszad elnök leváltotta Kadri Dzsamíl miniszterelnök-helyettest, akit a szíriai hivatalos hírügynökség szerint azért mozdították el a posztjáról, mert "felhatalmazás nélkül elhagyta munkahelyét" és "a kormánnyal való egyeztetés nélkül tartott találkozókat és fejtett ki tevékenységet az országon kívül".

ENSZ forrásokra hivatkozó sajtóinformációk szerint Dzsamíl szombaton a Genf-2 békekonferencia előkészítéséről tárgyalt az amerikai nagykövettel.

Noha miniszterelnök-helyettesi tisztséget töltött be, Dzsamíl vélhetően nem számított Aszad bizalmasának, mivel az elnök által "hazafias ellenzéknek" nevezett csoportosulás, egy olyan szerveződés  tagja, amely az államfő azon politikai

Eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megerősítette, hogy járványos gyermekbénulás tört ki Szíria északkeleti részén, ami súlyosbítja az amúgy is katasztrofális humanitárius helyzetet.

Washingtonban keresik a módját, hogyan tudnák enyhíteni a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtése kapcsán egyre súlyosabb diplomáciai feszültséget.Barack Obama a New York Times jelentése szerint azt tervezi, hogy utasítja az NSA-t, vessen véget az Egyesült Államokkal szövetséges államok, partnerországok vezetői elleni kémkedésnek.