A francia közoktatásban nem osztanak érdemjegyet, az egyes osztályokban külön-külön rangsorolnak minden egyes tanulót. Az eredmény: a lista végén találhatók készülhetnek a pótvizsgára vagy az évismétlésre. A rendszer igazságtalansága nem kétséges, az egyes osztályok átlagos színvonala ugyanis meglehetősen eltérő, nem mindegy, hogy a tanuló milyen összetételű osztályban villog, illetve kullog a sor végén.
Európa 42 országa azonban nem ilyen, heterogenitására sem lehet panasz, a mérvadónak tekintett vásárlóerő tekintetében Lichtenstein az éltanuló, ahol 58-szor annyi euró jut egy főre, mint a sereghajtó Moldovában. A két kis ország átlagfiai és átlaglányai a leggazdagabbak és a legsóherebbek. Azonban akad egy ország az öreg kontinensen, amelyik fittyet hány az ilyen-olyan rangsoroknak. Vezérének - és nyomában hűséges mamelukjainak - sűrűn váltogatott harci jelszóáradatából most éppen a "Magyarország jobban teljesít" az aktuális. Az obligát kérdés: de kinél?
A rangsor 31. helyére éves bérletet váltott a Fidesz-kormány, egy esztendeje ugyan ide rangsoroltak bennünket. Ennél már Horvátország is jobban teljesít, a szlovák vásárlóerőnek már csak kétharmadára futja a Kárpát-medencében, pedig az európai statisztika ezúttal felfelé korrigál.
Nemcsak a bevallott jövedelmeket veszi számba, hanem a segélyeket, nyugdíjakat is.
A vásárlóerő-felmérés, amelybe a rezsicsökkentés hatásait nem számították még be, kézzel foghatóan bizonyítja az egykulcsos adózás csődjét. Hiába mérséklődött az átlagos adókulcs, a háztartásoknak nem marad több pénzük arra, hogy gyarapodjanak, legfeljebb arra nyílik módjuk, hogy évek óta felhalmozott, kifizetetlen adósságaikat részben rendezzék.
A Fidesz jelszó tengerentúli gyökerű. A tavalyi, amerikai elnökválasztási kampány demokrata párti jelszava hangzott így: "Amerika jobban teljesít". Bár a politika kampányok szlogenjeinek igazságtartalmát nincs értelme feszegetni, az Egyesült Államokra mégis igaz ez az állítás. Orbán Viktor tavalyi évértékelőjében még arra buzdított: "Magyarország jobbat érdemel". Majd a vezér ezt hamar elfeledte. Kár volt.