Aláírásgyűjtési akciót indított az egykulcsos adó eltörlését követelve az Együtt-PM szövetség - jelentette be Bajnai Gordon tagnap a Széll Kálmán téren. A szervezet vezetője elmondta: egy hónapig tart az akció, amellyel az Orbán-kormány legkártékonyabb intézkedése ellen tiltakoznak.
Bajnai arról beszélt, hogy az egykulcsos adóval tízből nyolcan rosszul járnak, és emiatt becslésük szerint 50 ezer munkahely szűnt meg Magyarországon, ahonnan a tőke is elmenekül. Kormányváltás előtt 100 ezer forintos bruttó jövedelemből 75 ezer maradt a munkavállalóknál, ma viszont csak 65 ezer, miközben nőttek a vállalkozások terhei is - hangsúlyozta az Együtt-PM vezetője. Hozzátette: a választók aláírásukkal a kétkulcsos adórendszert és egy munkahelyteremtő gazdaságpolitikát támogathatnak.
Az egykulcsos adó elszegényedést hozott, a három vagy több gyermeket nevelő családoknál a szegénységi ráta a kétszeresére, majdnem 40 százalékra nőtt a kormányváltás óta - ezt már Szabó Tímea, a szövetség társelnöke mondta. Szelényi Zsuzsanna, az Együtt-PM II. kerületi képviselőjelöltje pedig kijelentette: ez nem népszavazási kezdeményezés, az akciót azért indították, hogy a költségvetés és az adótörvények parlamenti tárgyalásakor bemutassák a kormánytöbbségnek, milyen sokan ellenzik az egykulcsos adót.
Az MSZP holnap a gazdaság állapotával szembesíti a kormánypártot. Ezúttal Tóbiás József frakcióigazgató mellett Katona Tamás volt pénzügyi államtitkár állítja majd szembe a Fidesz választási ígéreteit a valósággal. A szocialisták 12 héten át tartó kampánya a múlt héten kezdődött, akkor a frakcióigazgató arról beszélt, hogy bár a Fidesz csökkenő szegénységet, a jövedelmi különbségek mérséklését, igazságos közteherviselést ígért, ehhez képest a Tárki, a KSH és az UNICEF kutatásai szerint nőtt a szegénység Magyarországon. Ma 600 ezer ember havi 20 ezer forintból kénytelen megélni, és 1,3 millió ember egy főre jutó havi jövedelme nem éri el a 66 ezer forintot, így minden harmadik családban gondot jelent a közüzemi számlák kifizetése és a megélhetés.
Tóbiás szomorúnak nevezte, hogy míg 2010-ben 7,2-szeres volt a felső és az alsó tized közötti jövedelemkülönbség, ez az érték ma kilencszeresre nőtt. Elmondta, hogy a 2014-es költségvetési javaslatban 4,4 milliárd forinttal kevesebb szerepel szociális ellátásokra, miközben 200 ezer ember egyhavi minimálbéréből épülnek stadionok.
A szembesítő kampány múlt heti első állomásán Lendvai Anna, az MSZP fővárosi képviselője arról beszélt, hogy ha a kormány valóban családbarát lenne, akkor például a támogatások nem éktelenedtek volna el, és "a perverz családi adózásnak köszönhetően" nem azok jutnának többhöz, akiknek eleve is több volt. Lendvai szerint ez is azt mutatja, hogy a kormány lenézi a szegényeket, amit a munkanélküliségi ellátás idejének rövidítése is igazol. Az MSZP egyébként a következő hetekben a társadalompolitikai kérdések mellett gazdasági és európai politikai ügyekkel szembesíti a kormánypártot.