;

MSZP;kormány;nyugdíj;Korózs Lajos;

Rosszul járnak a nyugdíjasok, hiszen az élelmiszerek jobban drágultak az átlaginfl ációnál FOTÓ: K 2 PRESS

- Ismét megvezetik az időseket

Azért emeli a nyugdíjakat a kormány, mert ezt írja elő a törvény. Így reagált Korózs Lajos szocialista szakpolitikus arra, hogy a szaktárca bejelentette: ígéretükhöz híven megvédik a nyugdíjakat, melyeket januártól 2,4 százalékkal emelnek. Korózs megjegyezte azt is, az átlagos inflációnál eddig minden orbáni évben jóval magasabb volt a nyugdíjasokra vonatkozó pénzromlás. Míg a szocialista kormányok idején a nettó bérnövekedésnek is részesei voltak az idősek, ma már kimaradnak egy esetleges gazdasági fejlődésből - tette hozzá.

Sok a rizsa, még több az átverés. A többi között így reagált Korózs Lajos szocialista szakpolitikus arra, hogy a szaktárca a hétvégén bejelentette: a kormány ígéretéhez híven "megvédi a nyugdíjakat", és jövőre az infláció tervezett mértékével, vagyis 2,4 százalékkal emelkednek az ellátások. Felidézték, hogy az elmúlt három és fél évben összesen hatszor emelkedtek a nyugdíjak.

Az első két évben a korábbi, kombinált számítás szerint kellett meghatározni az emelés mértékét, tavaly óta azonban már az értékmegőrzésre koncentrálva növeli a kormány az idősek és az arra jogosultak járandóságát - fogalmaztak.
Korózs Lajos szerint a kabinet nem tett mást, egyszerűen csak betartotta a törvényt, ezért emelte az ellátások összegét.

Közzé kell tenni a listát

Nyilvános, hogy az államszocialista rendszerben betöltött szerepe miatt kiktől vonta meg a közigazgatási és igazságügyi miniszter a nyugdíjpótlékot. Így döntött elsőfokú ítéletében a Fővárosi Bíróság. Az atlatszo.hu indította a pert azért, mert szerették volna megtudni, ki veszítette el a nyugdíjpótlékát amiatt, mert a miniszter úgy látta: múltbeli tevékenysége vállalhatatlan a jogállami Magyarország számára.

A tárcától érkezett ugyan válasz, csak éppen a nevek voltak kitakarva. Mint az atlatszo.hu írta, annak ellenére történt ez, hogy a "gránitszilárdságú" alaptörvény szerint "a kommunista diktatúra hatalombirtokosai a diktatúra működésével összefüggő szerepükre és cselekményeikre vonatkozó tényállításokat - a szándékosan tett, lényegét tekintve valótlan állítások kivételével - tűrni kötelesek, az e szerepükkel és cselekményeikkel összefüggő személyes adataik nyilvánosságra hozhatók".

Az atlatszo.hu megjegyezte, nem értik, hogy miért bírósági ítéletnek kellett erre kényszerítenie a szavakban a múltfeltárást pártoló kormányzatot.

Azzal pedig, hogy ma más számítást használnak, mint régen, nem feltétlenül járnak jobban az idősek. Korábban az infláció mellett a nettó bérnövekedés is befolyásolta az ellátások emelését: 2009-ben a parlament úgy döntött, hogy ha a gazdasági növekedés 3 százalék alatti, akkor értékmegtartó, árkövető a nyugdíjemelés, ha a növekedés 3-4 százalék közötti, akkor az indexálást 80 százalékban az árak, 20 százalékban a bérek határozzák meg, a GDP 4-5 százalékos növekedése esetén 60-40, míg 5 százalék felett 50-50 százalékos az arány (ez utóbbi volt korábban az úgynevezett svájci indexálás). mindezt az Orbán-kabinet eltörölte, és ma már kizárólag az infláció határozza meg az idősek ellátásának emelését.

Ugyanakkor Korózs Lajos azt is megjegyezte, vitathatatlan, hogy a bérek nem az orbáni foglalkoztatáspolitikától emelkednek, így ezen most nem sokat veszítenek a nyugdíjasok. Egekben van a valós munkanélküliség, munkahelyteremtés nincs, kizárólag a minimálbér töredékéért dolgozó közmunkások létszámát emeli a kabinet - magyarázta az ellenzéki politikus.


Kifejtette azt is, hogy a rekordalacsony infláció is egy manipuláció része. Az általános kismértékű drágulás annak köszönhető, hogy a tartós fogyaztási cikkek árát, például a plazmatévéét leszorították, a ruhaárak nyár végi árleszállítása is jelentősen befolyásolta az inflációt, valamint a rezsicsökkentés is ebbe az irányba hatott. Ugyanakkor az átlaginflációnál eddig minden orbáni évben jóval magasabb volt a nyugdíjasokra vonatkozó pénzromlás - jegyezte meg Korózs. Idén az élelmiszerek és az egészségügyi kiadások is jobban drágultak az átlaginflációnál, és a tömegközlekedés ára is több mint 5 százalékkal emelkedett - sorolta az időseket érintő negatív hatásokat a politikus. Jelentősen, 10 százalékkal nőtt a sajt ára, az idényáras élelmiszereké 7,8 százalékkal, a sertéshúsé 6,4 százalékkal és a liszté 5,8 százalékkal.

A burgonya 67,4 százalékkal drágább, mint tavaly augusztusban volt, a gyümölcsök 4,1 százalékkal kerülnek többe, mint egy évvel ezelőtt. A gyógyszerárak egy év alatt 4 százalékkal emelkedtek. Ezzel szemben a rezsicsökkentés alig pár száz forint könnyebbséget jelent egy 70 ezer forintból élő idősnek.


A nyugdíjak megvédésével kapcsolatos kormányzati kijelentésekről azt mondta: a Fidesz az alaptörvényében rögzítette, hogy a járandósága mindenkinek elvehető, csökkenthető, vagy felfüggeszthető. A rokkantnyugdíjasokat vegzálják és megalázzák, miközben csaknem egymillió embert kitettek a nyugdíjrendszerből. A bankadó sújtja őket is, sokan a számla helyett már a postástól kérik a járadékukat. Egyebek között erre hívta fel a figyelmet hétvégi írásában Mesterházy Attila is. Az MSZP elnök-frakcióvezetője úgy fogalmazott: kiemelten figyelniük kell a nyugdíjasokra.

Ami a mai idősekkel megtörtént, az később a mai fiatal generációkkal is megtörténhet. Ma el lehet venni szerzett jogokat és a velük együtt járó ellátásokat. A szocialisták viszont kiszámítható és aktív időskort, jogbiztonságot és garantált nyugellátást fognak nyújtani.

Egy idősekkel foglalkozó civil szervezet tavaly kezdeményezte, hogy az ellátásokat a jövőben a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján számított infláció mértékével egyezően emeljék. Orbán Viktor nem sokkal később azt válaszolta: elképzelhető, hogy ezt megvalósítják, ám a változtatás, - a hétvégi bejelentés után egyértelműen kiderült - nem valósul meg.

Az utóbbi napok történéseinek fényében levélben fordult Gyurcsány Ferenc pártja tagjaihoz. Egyebek mellet azt írja: "Azt kérem, hogy ne, vagy rendkívül visszafogottan reagáljatok még a legabszurdabb vádakra is, ne élezzétek, inkább nyugtassátok a helyzetet. Semmire nem megyünk azzal, ha egymást bántjuk."