MSZP;költségvetés;

- Az elszegényedés büdzséje

Háromnapos üléssel folytatja munkáját az Országgyűlés a jövő héten. A képviselők további tíz órában értékelhetik a jövő évi költségvetést, emellett elmondhatják véleményüket a 2014-re tervezett adóváltozásokról is.

Az MSZP szerint a kormány költségvetési javaslata csúsztatásokat és hazugságokat tartalmaz, hogy a magyar gazdaság a legjobb esetben is csak oda térhet vissza tavaszra, ahonnan a három évvel ezelőtti kormányváltáskor elindult - mondta Burány Sándor.

Az MSZP képviselője a 2014-es büdzsé hazugságainak példájaként említette a foglalkoztatás bővülésére tett utalásokat. A szocialista politikus kifogásolta azt is, hogy a kormány költségvetési javaslata nem tartalmaz gazdaságélénkítő lépéseket, és nem próbál segíteni a minimálbéren élőkön.

A 2014-es büdzsé az elszegényedés és a leszakadás költségvetése, amelyből hiányzik a szociális érzékenység - mondta Józsa István, az MSZP frakcióvezető-helyettese vasárnap. Hozzátette: a korábbi években a GDP 1,9 százalékát fordították szociális kiadásokra, a jövő évi büdzsé tervében ez az arány csak másfél százalék. A nyugellátásra fordított összeg aránya is csökken - 9,7-ről 9,6 százalékra. Jóléti szolgáltatásokra a korábbi 7,5 százalékos GDP-arányos támogatás helyett jövőre csak 7 százalékot szán a kormány, az egészségügyi szakellátásra 16 milliárd forinttal kevesebb pénz jut 2014-ben.

Az ellenzéki politikus bírálta a kormányt, amiért az adócentralizáció mértéke három év alatt 37,5-ről 39 százalékra emelkedett. Három év alatt egyetlen fillérrel sem nőtt a családi pótlék összege.

A Fidesz sajtóirodájának közlemnye szerint viszont januártól tovább csökken a kiskeresetű családok adója, egész évben érezhető lesz a rezsicsökkentés hatása, és folytatódik a pedagógusbér-emelés.
A parlamentben döntés születhet a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött hegyközségi törvénymódosításról is és az új ptk.-val összefüggő jogszabály-változtatásokról is.

Az építőipar folyamatosan változó szabályozása, illetve a jogszabályokban megfogalmazott kötelezettségek ellehetetlenítik a szektor mikro-, családi és kisvállalkozóit - mondta Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke.