nevelőszülő;szakdolgozat;tanfolyam;

Egy tanfolyam még nem garancia arra, hogy aki elvégzi, jó nevelő lesz FOTÓ: EUROPRESS/THINKSTOCK

- Dolgozatot iratnak a nevelőszülőkkel

Napokon belül indulnak a kötelező, 500 órás nevelőszülői képzések, ám csak 1800-n kezdhetik meg a tanulmányaikat, miközben 5200 nevelőszülő van Magyarországon. Nem tudni, mi lesz azokkal, akik nem kerültek be a támogatott képzésre, hiszen aki ezt nem végzi el, attól elveszik a gyereket. Úgy tudni, a tanfolyam ára 390 ezer forint, amit egyelőre csak azoknak nem kell kifizetniük, akik a most induló "kiemelt projektben" helyet kaptak.  

Bár a szaktárca szerint minden rendben van a nevelőszülők kötelező 500 órás tanfolyamával, egyre több család panaszkodik, és keresi kérdéseire a választ. Nincsenek könnyű helyzetben, mert érdemi választ nem kapnak, így a szülők fórumokon osztják meg egymással a tudnivalókat. A kényes kérdésekre lapunk is hiába várta a szaktárca magyarázatát. A többi között egy főváros környékén élő házaspár fordult hozzánk segítségért. Négy gyermeket nevelnek, saját fiuk mellett három gyereket fogadtak örökbe, akik közül az egyik középsúlyos értelmi fogyatékos, hiperaktív kislány, a másik középsúlyos értelmi fogyatékos autisztikus tünetekkel, és epilepsziás.

A gyerekeket rendszeresen orvosi ellenőrzésekre kell hordaniuk, a két kisebbet "fejlesztős óvodába" Budapestre. Reggel hat órakor indulnak, délután az apa megy értük. "Nem terveztük hogy fogyatékos gyermekeket nevelünk de így alakult". Hónapok óta bizonytalanságban élnek - írták -, mert nem tudják hogyan, mikor tudják elvégezni a hónapokig tartó tanfolyamot. Ki lesz addig a gyerekekkel, és mi újat tudnak nekik tanítani, hiszen három éve nevelik a fogyatékos gyermeket.

A házaspár elvégezte a nevelőszülőséghez eddig előírt 60 órás képzést, "de akkor senki nem mondta, hogy ez csak három évre lesz elég". Regisztráltak volna a most kötelezően előírt újabb tanfolyamra, de a férőhely betelt, oda nagyrészt "a TEGYESZ és az ÁGOTA Alapítvány nevelőszülői jutottak be". Azt hallották, akik kimaradtak, azoknak 300 ezer forint lesz a képzés díja, amit tovább emel az utazás és a bébiszitter költsége. "Nálam az is kérdés hogy egyáltalán elvállalná-e valaki a gyerekeim felügyeletét" - mondta az anya.


Kérdéseit a szaktárcának tettük fel, de a válasz részleges volt. "Aa kiemelt projekt keretében összesen 1800 fő nevelőszülő szakképzése valósul meg". Arra nem tértek ki egyértelműen, hogy az országban 5200 nevelőszülő van, vagyis mi lesz a sorsa 3400 családnak. A kimaradók ingyenes képzését "még csak tervezik", garancia tehát nincs a férőhelyre és az ingyenességre.
Jobb híján a kommentelők beszámolói adnak választ a kérdésekre. Egy szülő azt írta, ő november 4-én kezdi a tanfolyamot, és már volt "eligazításon". A csoportjukat arról tájékozatták, hogy a képzés ára 390 ezer forint, ami neki - támogatott férőhelyre bejutott szülőnek - ingyenes, de ha bármikor bármiért abbahagyja a tanfolyamot, a díjat arányosan meg kell térítenie. "Ha a záróvizsga elött gondolom meg magam, akkor nem kell fizetni".

A tanfolyam végén dolgozatot kell írni, amit a vizsgabiztos elött "meg kell védeni". "Ha nem végzed el a tanfolyamot - azt mondták, ez benne van a pakliban - nem lehetsz nevelőszülő". Azt is megkérdezte az eligazításon, hogy ez esetben elviszik-e a nála elhelyezett gyerekeket. A válasz erre is az volt, hogy "benne van a pakliban." Az egész délelőtt tartó eligazításon az oktató "minden 3. mondata arról szólt, hogy milyen szerencsések vagyunk, és mekkora megtiszteltetés, hogy ezt a tanfolyamot elvégezhetjük". A tanfolyam résztvevői az oktatás idejére támogatást kapnak a gyermekük elhelyzéséhez. Bruttó 1000 forint jár egy napra, vagyis körülbelül 500 forint marad a gyerekre vigyázó kezében, aki nem lehet nyugdíjas, és 18 év alatti.
Korábban Soltész Miklós szociális államtitkár jelentette be: 2014. január 1-jétől a nevelőszülők foglalkoztatotti jogviszonyba kerülnek, ezzel erősítik a társadalmi megbecsülésüket.

Ehhez kell a 60 órás képzés helyett 500 órás, OKJ-s végzettséget adó tanfolyamot elvégezni, és aki ezt nem teljesíti, elveszíti a gyerekeit. Ez a kitétel azokra is vonatkozik, akik hozzátartozójuk, rokonuk, barátjuk gyerekét vette magához. A kormány célja, hogy egyre kevesebb gyerek legyen intézetbe, 12 éves kor alatt erre már nem is lesz lehetőség. Csakhogy az ehhez vezető utat kevesebb mint két hónap alatt, tavaly október és december között dolgozta ki a kormány. Vannak szakemberek, akik szerint a képzés helyett magas színvonalú környezettanulmányra, a nevelőszülőket segítő szakembergárdára lenne szükség. Egy tanfolyam még nem garancia arra, hogy aki elvégzi, jó nevelő lesz.

Már 500 ezernél is többen vannak azok, akik semmilyen rendszeres szociális ellátást nem kapnak Magyarországon, és elhelyezkedni sem tudnak. Mégis, a munkahelyteremetés helyett szinte kizárólag a közmunkások létszámának duzzasztásával és a használhatatlan képzések szervezésével foglalkozik a kormány.