MSZP;Gyurcsány Ferenc;ellenzék;Gúr Nándor;

 Bajnai és Mesterházy már korábban megállapodott az együttműködésben, amelyből akkor Gyurcsány nem kért FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Ellenzéki tárgyalások: lezárva

Nagyobb önmérsékletet várna Gyurcsány Ferenctől az MSZP alelnöke, Gúr Nándor, aki szerint a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a határán jár annak, hogy akcióival az Orbán-kormány hatalomban maradását segítse. A volt miniszterelnök tegnap az MSZP és az Együtt-PM szövetség közötti megállapodás felülvizsgálatára kérte a két szervezet vezetőjét és azt szorgalmazta, hogy egyikük vagy mindkettőjük lépjen hátra. Az MSZP és az Együtt-PM szövetség tegnap közös közleményben nyilvánította lezártnak az ellenzéki tárgyalásokat.

Minden pártnak az a célja, hogy növelje népszerűségét, ha azonban valaki az ellenzéki erők közötti kapcsolatok gyengítésével akar megerősödni, az ellen küzdeni kell - jelentette ki tegnap Gúr Nándor. Az MSZP alelnöke Gyurcsány Ferenc Facebook-bejegyzésére reagált, amelyben a Demokratikus Koalíció elnöke a választási megállapodás felülvizsgálatára kérte Mesterházy Attilát, a szocialisták elnökét és Bajnai Gordont, az Együtt-PM szövetség vezetőjét. Gyurcsány azt szorgalmazta, hogy "valamelyikük vagy mindkettőjük lépjen hátra, és ha kell, nyisson utat egy közös miniszterelnök-jelöltnek".

Gúr szerint mindenkinek a személyes felelőssége, hogy saját és pártja érdekeit meddig érvényesíti és észreveszi-e, hol az a pont, amin túllépve már nem az ellenzék győzelmét, hanem a Fidesz-kormány hatalomban maradását segíti. A DK elnöke ennek a határán jár - mondta és a nyilvánosságon keresztül nagyobb önmérsékletre kérte a volt miniszterelnököt. Hozzátette: Orbán Viktor kormányát le kell váltani, de nem "hülyeségek kinyilatkoztatásával kell a média fényében tetszelegni, hanem felelősségteljesen kell viselkedni".

Nem kell az ellenzéknek ellenzék
Ha vendégségbe megyünk, igyekszünk tiszteletben tartani a meghívó házirendjét - jelentette ki az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Gyurcsány Ferenc ünnepi beszédére utalva az MSZP frakcióigazgatója. Tóbiás József azt kérdezte: méltó-e az ellenzéki egység szimbolikájához, ha az ellenzéken belül egy kvázi ellenzék jön létre, amelyi elkezdi minősíteni a már meglévő megállapodást. A politikus szerint október 23-án mindenkinek a bizonytalan választókhoz kellett volna szólnia. Kijelentette: mindenkinek szíve joga, ha a szövetségkötésről akar beszélni. Ennek módja azonban eljuthat arra a pontra, amikor az MSZP-nek azt kell mondani: "Feri, ebből elég volt!". Tóbiás úgy fogalmazott: minden politikai pártnak lehetősége és felelőssége, hogy miképpen járul hozzá az Orbán-kormány leváltásához.

Bajnai Gordon szerint a DK elutasította az együttműködésre vonatkozó ajánlatot és Gyurcsányék számára már "az első számú cél a bejutás a parlamentbe". A politikus, aki tegnap Berlinben, a Német Külpolitikai Társaságnak a 2014-es magyarországi parlamenti választásokkal foglalkozó rendezvényén tartott előadást kijelentette: az MSZP és az Együtt-PM összefogása egyértelmű, világos alternatívát kínál a változást akaró választóknak. Bajnai ezúttal is azt hangsúlyozta: a demokratikus ellenzék két legnagyobb erejének összefogása garanciát jelent arra, hogy a kormányváltás támogatóinak nem vész el a szavazata.

A DK elnöke a közösségi oldalon azt írta: nem abban vitáznak, hogy szükséges-e az összefogás, hanem abban, hogy annak a lehető legszélesebb körűnek kell lennie, mert az MSZP és az Együtt-PM ma nem fedi le "az Orbánnal szembenálló demokratikus sokaságot". Gyurcsány hozzátette: nem kér egyoldalú áldozatot, ha ő lenne a közös lista összeállításának akadálya, akkor készen áll lemondani a képviselőjelöltségről.

"Az október 23-i ünnep szándékos megzavarása felőrölte a tárgyalásokhoz szükséges minimális tárgyalási alapot is" - válaszolta Gyurcsánynak az MSZP és az Együtt-PM szövetség. A két ellenzéki szervezet közös közleményben tudatta: nem megy el a DK elnöke által kezdeményezett egyeztetésre és nem nyitják újra a héten hivatalosan is aláírt megállapodást. A kormányváltó szövetség pártjai a választásokig hátralévő időben "már csak a választók megszólítására, Orbán Viktor kormányzásának ellenőrzésére és az ellenzéki alternatíva felmutatására fordítják energiáikat" - közölték a nyilvánossággal.

A két párt szerint a szerdai nagygyűlés óta eltelt idő jól mutatja, mekkora "öngól volt" a közös ellenzéki ünnepet "taktikai megfontolásokból és hatalomtechnikai okokból" megzavarni. Emiatt most ismét az ellenzék belső ügyeivel traktálják a változást akarókat, ahelyett, hogy Orbán Viktor kirekesztő, "magyart a magyar ellen uszító, polgárháborús beszédére hívnánk fel közösen a figyelmet" - fogalmaztak. A szocialista párt és az Együtt-PM arra emlékeztetett: a kormányváltó szövetség bővítésére az abban részt vevő pártok nyáron tisztességes és reális javaslatot tettek, de Gyurcsány Ferenc ezt a csatlakozási lehetőséget elutasította. Mint fogalmaztak, ezt tudomásul vették és ezzel az ellenzéki tárgyalások befejeződtek.

Véleményük szerint a két szervezet közötti megállapodás "erős talapzata lesz 2014 tavaszán annak a széles - a mai bizonytalanokat is magába foglalni képes - választói koalíciónak", amely leváltja az Orbán-kormányt.

Felfüggesztett kapcsolat

Csak felfüggesztette a kapcsolatot a Klubrádió Kuncze Gáborral, de később visszavárják a "szellemes és felkészült" munkatársat. Ezt Arató András, a Klubrádió elnök-vezérigazgatója mondta azután, hogy a rádió vezetői arra kérték a Szabadelvű Polgári Egyesület elnökét, hogy a választásokig ne vezessen műsort. Kuncze tegnap Bolgár György Megbeszéljük című műsorában azt mondta: miután közeledik a kampány, élesedik a helyzet, a rádió meghozhatta ezt a döntést, de megismételte, hogy egyetlen párt listáján sem kér helyet magának.

Október 23-án Gyurcsány mellett Kuncze Gábor és Fodor Gábor is bírálta az MSZP és az Együtt-PM választási megállapodását, pedig a demonstráció szervezésekor a résztvevő pártok abban állapodtak meg, hogy szónokaik arról beszélnek, ami összeköti őket és nem arról, ami elválasztja.

Nem tartja elvetendőnek Székely László, ha politikai vagy civilszervezetek hívják fel az ombudsman figyelmét alkotmányos problémákra, sőt, készségesen együttműködik mindazokkal, akik az alapjogok védelmét fontosnak tartják. Az alapvető jogok nemrég hivatalba lépett biztosa nem vonja vissza elődje, Szabó Máté alkotmánybírósági beadványait, még azokat sem, amelyek épp az általa előkészített új Ptk.-t érintik.