A Műegyetem rakparton szerdán 14 órakor közös demonstrációt rendez a demokratikus ellenzék. A szervezők: az MSZP, az Együtt-PM, a Demokratikus Koalíció (DK), a Liberálisok, a SZEMA, a Szabadelvű Polgári Egyesület, valamint a Modern Magyarország Mozgalom. "A szabadság összeköt 1956-2013" című demonstráción felszólalók ezúttal nem a különbözőségeiket hangsúlyozzák majd, hanem arról beszélnek, ami a demokratikus ellenzéket összeköti. A színpadon nyolc szervezet politikusai öt-öt percben szólnak majd a résztvevőkhöz, a megmozdulás első szónoka Bajnai Gordon lesz, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke negyediknek kap szót, a demonstráció Mesterházy Attila beszédével zárul majd.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke
A szocialisták öt pontban foglalták össze a tennivalókat október 23-ára, hiszen ezen a napon 1956 hősei mellett a Harmadik Köztársaság kikiáltására is emlékezünk. 1989-ben ellentmondásokkal teli, de szabad és demokratikus korszak kezdődött Magyarország életében. Az Orbán-kormány szisztematikusan lerombolta ezt a szabadságot, közben pedig kisajátítja a múltat, benne 1956 emlékét is. A demokratikus pártok azért küzdenek, hogy 2014-ben megállítsák az orbáni ámokfutást. Elmondjuk az embereknek: rendbetesszük az országot, visszaadjuk a jogokat és a jobb élet esélyét mindenkinek.
1.) A Köztársaságért
A Köztársaság értelme, hogy a nemzet tagjainak azonos jogokat biztosít. Lehetővé teszi, hogy a politikai közösségnek mindenki egyenjogú tagja lehessen. Azzal szolgáljuk forradalmaink és szabadságharcaink emlékét, ha egy ilyen Magyarországért küzdünk. A Magyar Köztársaságban nem lesz korlátlan hatalom. Pontosan megtanulhattuk, mit jelent a korlát nélküli kormányzás, gyakorolja azt akár megszálló hatalom, akár hazai diktátorjelölt. Ez csak bajt hoz ránk: jogainkkal egyetemben veszélybe kerül a megélhetés biztonsága is. Az új Köztársaságban helyreállítjuk a fékek és ellensúlyok rendszerét. A többség kormányoz, de nem tehet meg bármit. Tiszteletben kell tartani a demokratikus alkotmányos normákat, és figyelembe kell venni az érdekképviseletek, civil szervezetek véleményét. Teret nyitunk az alkotó vitának, mert senki sem hordja a zsebében a bölcsek kövét. Olyan demokratikus berendezkedésre van szükség, amely erre lehetőséget ad, sőt, ezt napi gyakorlattá teszi.
2.) Elszámoltatás
Nem vagyunk bosszúállók. Nem fogunk módszeresen tönkretenni embereket, csak mert ők mást gondolnak a világról, mint mi. Ezek a Fidesz módszerei, éppen ezek ellen küzdünk. Orbán tudatosan hívta életre a félelmen alapuló függőség rendszerét. Még helytartói is rettegnek. Ám ez sem jelenthet mentséget arra, ha valaki saját minisztériumi posztján vagy saját településén beállt a korrupciós láncba vagy elvégzi a maga helyi leszámolását, amivel embereket tesz tönkre. A mai rendszer fő jellegzetessége a cinizmus, amellyel törvényesíti a korrupciót. Személyre szóló törvényhozással válnak formailag szabályossá a haverok szerződései. Ám a rendszer étvágya túlságosan nagy. Sok példát ismerünk, amikor a Fidesz még a saját jogszabályait se tartja be. Kormányra kerülve utat nyitunk a tisztességes jogi eljárásoknak. Felelniük kell az Orbán-rendszer zászlósurainak a visszaélésekért és lopásokért, mert ezek bűncselekmények. Nem lesz politikai leszámolás. Nem lesz elszámolási biztos. De kibúvó sem a törvény hatálya alól.
3.) Hiteles gazdaságpolitika
A gazdasági "szabadságharc" hazug politikájának azonnal véget kell vetni. Magyarország ma a szövetségeseivel és barátaival harcol, újakat pedig nem szerez helyettük. Orbán egész gazdaságpolitikai ámokfutása azt célozza, hogy ne szóljanak bele a dolgaiba. Ráadásul - az ország igazi szerencsétlenségére - egy botrányosan rossz gazdaságpolitika érdekében folytat többfrontos háborút. Egy dilettáns "kísérlet" érdekében sajtolja ki az emberekből a maradék pénzüket. Gyökeres fordulatnak kell következnie e téren is. Az emberek érdekeit középpontba állító, ugyanakkor a hazai és nemzetközi gazdasági partnerekkel együttműködő gazdaságpolitikában hiszünk. Igazságos adórendszert, kiszámítható jogi környezetet teremtünk. Kialakítjuk a folyamatos gazdasági párbeszéd intézményeit. Megszűnik a pénzek korrupciós kipumpálása, helyette a fejlesztések, beruházások, nyomukban a növekedés kap teret. Megerősítjük Magyarország elismertségét és kapcsolatrendszerét. Határozott, de szavahihető kormányzást folytatunk.
4.) Munkahelyteremtés
Az alacsony foglalkoztatás társadalmi és gazdasági problémák sokaságát okozza. Végső soron erre vezethető vissza a szegénység és a régiók közötti súlyos egyenlőtlenség is. Gazdaságpolitikánk iránytűje ezért a munkahelyteremtés lesz. Ha választani kell két gazdaságpolitikai lehetőség közül, azt választjuk, amely több munkahelyet eredményez. Fontos, hogy a nagy nemzetközi cégek lássák magyarországi befektetéseik jövőjét. De talán még ennél is lényegesebb, hogy a hazai vállalkozások talpra tudjanak állni és tömegesen adjanak munkát. Minden családban legyen legalább egy kereső: ez a szociális biztonság minimumának feltétele. Mikor munkahelyet említek, akkor arra gondolok, hogy értelmes tevékenységért tisztességes bér jár. A közmunka jelenlegi rendszere nem teremt tartós foglalkoztatást és nem biztosít megélhetést. Ez nem a mi utunk. Nekünk a vállalkozásokat kell ösztönöznünk és az alacsony keresetek adóterheit kell csökkentenünk. Így munka és tisztes kereset is lesz egyidejűleg.
5.) Biztos jövő, jólét, társadalmi béke
A mai Magyarország tele szorongással, frusztrációval. Az emberek félnek a jövőtől. Sokak számára nincs lehetőség az előrelépésre. Aki csak teheti, elhagyja az országot. Hiányzik, aki elmegy. A baloldal jól-létre építő politikájának középpontjában az oktatás fejlesztése, a tudáshoz való hozzáférés kiterjesztése, valamint a szegénység elleni kérlelhetetlen küzdelem áll. A legszínvonalasabb oktatás minden gyerek, a legszegényebbek számára is elérhetővé válik. Nem engedjük, hogy a származás vagy a családok anyagi helyzete bezárja a tanulás és az érvényesülés lehetőségét a gyerekek előtt. Kompromisszum nélkül harcolunk a gyerekszegénység és első helyen a gyerekek éhezése ellen. E téren nincs alku, nincs türelem. Magyarország akkor fog ismét jól működni, ha kevesebb lesz benne a szegénység, az egyenlőtlenség és a félelem, viszont több lesz a tudás, az igazságosság és a lehetőség. Csakis ilyen körülmények között győzhetjük le a háborús politikát és köthetünk végre békét egymással.
Ma a népnek van más választása!
Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője
1956-ban egy nép, amelynek már nem volt választása, felkelt a hatalom ellen, amely elveszítette a polgárok bizalmát. A forradalmat akkor leverték, a szabadságharc pedig csak egy emberöltővel később, 1989-90-ben győzhetett. A helyzet ma gyökeresen más, egy ponton mégis nagyon hasonló a 60 évvel ezelőttihez. A hatalom ma is elveszítette a polgárok többségének a bizalmát és ahogy akkor, úgy ma is épp a fiatalok többsége látja reménytelennek a jövőt a saját hazájában. Mára 500 ezren mentek el, jól képzett, vállalkozó kedvű magyar fiatalok - kétszer annyian, mint '56 után. Ma azonban nincs szükség felkelésre, hogy ez megváltozzon. Hogy visszatérjen a remény és vele visszatérjenek a reménytelenség elől elmenekült fiatal magyarok. Ma a népnek van más választása! A szó legszorosabb értelmében: ez a korrupt, tisztességtelen rezsim megbuktatható, legyőzhető a választásokon. Magyarországnak ez az ereje épp 1956 hőseinek a legfontosabb öröksége.
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke
Ma valami fontos kezdődhet el, de nincs okunk, hogy ennyivel megelégedjünk. A szabadság összeköt, mondjuk közösen, de a valódi szabadságot csak közösen tudjuk megteremteni. Ennek előfeltétele, hogy Orbán rendszerét együtt buktassuk meg. A mai tüntetés legyen a demokratikus ellenzék közös választási fellépéséhez vezető út egyik állomása, Orbán megdöntésére való alkalmasságunk erőteljes megmutatása, a szabadság előhírnöke.
Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke
Egy polarizált erők küzdelmében végtelenül elfáradt országban ma a demokrata ellenzékiek lehetnek azok, akik példát mutatnak október 23-án. Meg kell mutatnunk, hogy a politikában igenis van olyan, hogy legkisebb közös többszörös. Igenis működhet a konszenzus annak ellenére, hogy számos kérdésben - múltról is, jövőről is - különbözünk. Ez a konszenzus pedig az, hogy 2014-ben nem alakulhat meg a harmadik Orbán-kormány. Nem lehet még egy olyan kormánya Magyarországnak, amely a családok felét szegénységbe taszítja, amely lop, csal és hazudik. Mi, a felszólalók, akárcsak az állampolgárok, sokszínűek vagyunk. A PM fellépésével a párt egyszerre fejezi ki a politikai sokszínűség és a változás iránti igényt.
Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom elnöke
A Modern Magyarország Mozgalom azért vesz részt a demokratikus ellenzéki pártok közös ünnepén, hogy hozzájáruljon annak az érzelmi egységnek a kialakításához, amivel a demokratikus ellenzéki pártok teljes körű és feltétel nélküli összefogása megalapozható. 1956-ban az összes demokratikus erő közös célja volt a gyűlölt, embertelen és eredménytelen sztálinista rendszer megdöntése. Ma a magyar nemzetet végletesen megosztó, az állampolgárokat megfélemlítő, a gazdaságot rombadöntő és hazánk európai jövőjét aláásó oligarchikus rendszer felszámolása hasonlóképpen az összes demokratikus párt közös fellépését igényli, világnézetre és politikai elkötelezettségre tekintet nélkül.
Ungár Klára, a Szabad Emberek Magyarországért Liberális Párt elnöke
Fontos lépésnek tartom, hogy a demokratikus ellenzéki pártok közösen ünneplik október 23-át, a szabadság és a köztársaság kikiáltásának ünnepét. A szabadság ma hiánycikk Magyarországon és demokráciából is egyre nagyobb a hiány. A demokratikus ellenzék október 23-án a köztársaságért, a szabadságért és a demokráciáért áll közös színpadra.
Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke
Veszélyben van a rendszerváltáskor kivívott szabadságunk, ezért itt és most - világnézeti különbségeinktől függetlenül - mindenekelőtt szabadságszerető magyarok vagyunk. 1956-ban ugyanez volt a helyzet. Akkor a forradalom és szabadságharc hőseit összekötötte, hogy mindannyian demokratikus és szabad Magyarországot akartak. Ezért álltak egymás mellett '56 októberének történelmi színpadán. Ma mi is azért állunk közös színpadra, mert nem akarjuk, hogy Magyarország egy pártnak álcázott üzleti vállalkozás, a Fidesz gyarmata legyen. Ha összefogunk, nem is lesz az. Mert a szabadság nem hagyja magát.