Nem érte váratlanul az Alkotmánybíróság (Ab) döntése Földes Györgyöt, hiszen az Ab megvárta a határozathozatallal, hogy a negyedik alkotmánymódosítás tételesen az alaptörvénybe emelje azokat kitételeket, amelyeket megtámadtak - mondta lapunknak a Politikatörténeti Intézet (PTI) vezetője, miután a testület elutasította a PTI és a MSZOSZ levéltári törvény ellen benyújtott alkotmányjogi panaszát.
A jogszabálynak azt a módosítását támadták meg, amely kisajátította és az országos levéltárba helyezte át az állampárt és a hozzá kapcsolódó szervezetek iratanyagát. Október 14-i dátumú, ám a Magyar Közlönyben csak múlt csütörtökön közzétett határozatában az Ab arra jutott, hogy az alaptörvény idén tavasszal, már az alkotmányjogi panasz beadása után született negyedik módosítása éppen a PTI által támadott rendelkezés alaptörvénynek való megfelelését kívánta biztosítani. A döntéshez az Ab öttagú eljáró tanácsából Kiss László különvéleményt fűzött, miszerint az Ab-nak nemcsak az érintett jogszabályrészt, de az alaptörvénybe került rendelkezések alkotmányellenességét is meg kellett volna állapítania, s meg kellett volna semmisítenie ezeket. Ezekkel ugyanis a jogalkotó "ellentételezés nélkül sajátítja ki egy magánfél tulajdonát".
Földes lapunknak azt mondta: "szomorúak vagyunk, hogy gyűjteményünk jelentős részétől, stílusosan a kétharmadától meg kell válnunk, ugyanakkor törvénytisztelő intézményként természetesen eleget teszünk a döntésnek, amennyiben a jogszabály végrehajtásához szükséges kellékekkel felruházva lép fel az illetékes hatóság". Utalt arra, hogy az iratok kisajátításához szükség lesz a jogszabályhoz tartozó közigazgatási határozatra is. Hozzátette: még van lehetőség a jogorvoslatra, Strasbourgban folytatják a pert a kártalanítás reményében. Nemcsak hatalmas eszmei értéktől fosztják ugyanis meg őket, de miután húsz éven át a sajátjuknak hitték, s akként is kezelték ezt a gyűjteményt, a PTI-nek nem kevés ráfordítása is benne van az iratanyag gondozásában.