Szerdán délután két órára, a Műegyetem rakpartra várja a demokratikus ellenzék mindazokat, akiknek "nem tetszik a rendszer". A rendezvény szervezői: az MSZP, az Együtt-PM, a Demokratikus Koalíció (DK), a Liberálisok, a SZEMA, a Szabadelvű Polgári Egyesület, valamint a Modern Magyarország Mozgalom képviselői. A rendezvény Facebook-oldalán azt írják: "Sokfélék vagyunk és sokféleképpen gondolkodunk a politikáról, de abban egyetértünk, hogy Orbán Viktornak mennie kell és vinnie kell magával a rendszerét is".
Noha korábban arról is szó volt, hogy az október 23-i közös rendezvényen írja alá választási együttműködési megállapodását az MSZP és az Együtt-PM, ez végül egy nappal korábban, már holnap megtörténik. Mesterházy Attila, a szocialisták elnök-frakcióvezetője, valamint Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője szerint ugyanis ezzel is szeretnék egyértelművé tenni: a közös ünneplés nem a két ellenzéki erő közötti megállapodás szélesítéséről szól, hanem a közös emlékezésről.
"A szabadság összeköt 1956/2013" című szerdai demonstráción felszólalók ezúttal nem a különbözőségeiket hangsúlyozzák majd, hanem arról beszélnek, ami az ellenzéket összeköti. A közös ellenzéki színpadon nyolc szervezet politikusai öt-öt percben szólnak majd a résztvevőkhöz, a megmozdulás első szónoka Bajnai lesz, negyedikként Gyurcsány Ferencet, a DK elnökét hallhatják az érdeklődők, a demonstráció pedig Mesterházy beszédével zárul majd.
Egyébként az összellenzéki ünnepséget több módon is igyekezne megzavarni a hatalom: először a közmédia, s az országos rádiócsatornák nem voltak hajlandóak sugározni a demonstráció reklámját, miközben társadalmi hirdetésként folyamatosan sugározzák a Fideszhez több szálon kötődő Civil Összefogás Fórum (CÖF) Békemenetre invitáló hirdetéseit. A napokban kiderült az is: az Országos Mentőszolgálat pénzt szeretne kérni azért, hogy az ellenzéki megemlékezést biztosítsa. Emiatt ismét az ombudsmanhoz fordul az Együtt-PM szövetség. Juhász Péter, a szervezet társelnöke tegnap emlékeztetett: 2010 előtt "soha nem volt ilyen gond", de amióta a Fidesz kormányon van, egyre többször jöttek ilyen jelzések. Tavaly március 15-én a Milla tüntetés előtt az OMSZ közölte velük: fizessenek a biztosításért. Nem fizettek és akkor is az ombudsmanhoz fordultak, Szabó Máté, az alapvető jogok nemrég távozott biztosa pedig tavaly nyári állásfoglalásában felszólította a kormányt, hogy kezdje meg a jogi helyzet rendezését, az OMSZ-t pedig arra, hogy mindezektől függetlenül ingyen biztosítsa a rendezvényeket.