labdarúgás;Csányi Sándor;Deutsch Tamás;Magyar Labdarúgó Szövetség;Bogdán Ádám;

Az egyes mez Bogdáné lehet a nagy bukást követő megtisztulás utáni csapatban FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Skoda-szalagról várjuk a Porschét

Sokáig nem heveri ki a magyar labdarúgás azt a sokkot, ami érte az elmúlt két hónapban a válogatott bukaresti és amszterdami látogatásával. Pedig a történtek csupán a realitást tükrözik a nemzeti egylet harmadik helyével, vagy talán még jobb képet fest: a fejlettebb futballkultúrájú törököket sikerült magunk mögé utasítani. A fejlődésre megoldás egyelőre nem mutatkozik, viszont továbbra is megy az üzengetés, beszólás, a másra mutogatás.

A hirtelen a sportág nagy szakértőjévé avanzsált Deutsch Tamás most már naponta mondja meg a frankót, és céltáblája középpontjában igencsak jól kivehetően az MLSZ elnöke áll.

„Történelmi lehetőségek álltak rendelkezésére a szövetség vezetésének, ezeket azonban - Csányi Sándorral az élen – elherdálta. Csányi Sándornak tudomásul kellene vennie, hogy Magyarország nem a tízmillió OTP Zrt. elnök-vezérigazgató, hanem a tízmillió szövetségi kapitány országa. Az embereknek erről a sportágról véleményük van, ezt elmondják. Ha valaki nem bírja, hogy a teljesítményével kapcsolatban bárki véleményt mondhat, akkor ne menjen MLSZ-elnöknek - mondta Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője, az MTK elnöke az M1 Ma reggel című műsorában.

Kiemelések
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) tegnap kiadott világranglistája alapján – amelyen Magyarország a 43. helyre csúszott vissza – Belgium és Svájc kiemelt lesz a jövő évi világbajnokság sorsolásánál, Olaszország viszont biztosan nem, Hollandia pedig akkor nem, ha Uruguay kijut Brazíliába. A decemberi csoportsorsolás kiemelését az októberi lista határozza meg, így a rendező, s 11. Brazília mellett a rangsor első hét helyezettje kapott kiemelést. A világranglistát Spanyolország vezeti, Argentína, Németország, Kolumbia, Belgium, Uruguay és Svájc előtt, míg az olaszok és a hollandok holtversenyben állnak a nyolcadik helyen. A novemberi európai pótselejtező sorsolására szintén a mostani világranglista alapján emelt ki a FIFA a nyolcból négy csapatot: Portugália, Görögország, Horvátország és Ukrajna lett a "négy erősebb", Franciaország, Izland, Svédország és Románia pedig a négy "gyengébb" együttes.

Mindenesetre a szakmához közelebb állók véleménye valamivel fontosabb lehet a közvélemény számára. A magyar labdarúgó-válogatott kapusedzője Andrusch József a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában elárulta, a hétfőn kifakadó Szalai Ádám a nyilvánosságra hozatal előtt ugyanezeket az észrevételeket a magyar futballvalóságról megosztotta Egervári Sándor kapitánnyal is.

Ő azonban mindezt elengedte a füle mellett, és arra törekedett, hogy a negatív megnyilatkozások ne éreztessék hatásukat a keret tagjain.Andrusch szerint azonban nem lehet mindent a kapitány nyakába varrni.

A szurkolókat hülyítő játékosok esetében azt is meg kell nézni az őszi betlik megértéséhez, hogy a fűt-fát, pótselejtezőt ígérő válogatott játékosok hol játszottak két-három éve, és hol futballoznak azóta? Mert senki ne mondja, hogy a Serie A vagy az angol másodosztály után nem visszalépés az orosz bajnokság első osztályának vége vagy a másodiknak az eleje…

Megint a holland vonal a nyerő?
Miután Csábi József kitöltötte az andorraiak legyőzésével az egymeccses megbízatását, jelenleg nincs szövetségi kapitánya a válogatottnak. Csányi Sándor szavai alapján – aki szerdai sajtótájékoztatóján ugyan azt nem szögezte le, hogy mindenképpen külföldi tréner vezeti majd át a csapatot, viszont a megfogalmazott kritériumok alapján nem tud olyan magyar trénert, aki a kívánalmaknak maradéktalanul megfelelni – biztosnak tűnik, hogy külföldi kézbe, ráadásul egy „nagy hal” kezébe kerül a marsallbot.
Sokan készpénznek veszik, hogy a 66 éves holland Guus Hiddink lesz a befutó – főleg, hogy ausztrál lapinformációk is megerősítették: a magyar szövetség célkeresztjében van. Hiddink szakmai tudása és tapasztalata kimagasló, profi, munkamániás és nem befolyásolható. A Barcelonával BL-t és bajnokságot nyerő Frank Rijkaard (holland, 51 éves) egyszer már kapitányként is bizonyított, amikor a 2000-es Európa-bajnokságon a hollandokat az elődöntőig vezette. A támadófutball híve, megfelelő ajánlat esetén visszatérne Európába a floridai állásából, ahol akadémiai tanácsadóként dolgozik.
A Videoton mestereként már megismerkedett a nagy magyar valósággal Paulo Sousa (portugál, 43 éves), akinek jelenlegi csapata, a Maccabi Tel-Aviv az Európa Liga csoportkörében vitézkedik. Ő tűnik a legesélyesebb befutónak, már csak azért is, mert a helyszínen tekintette meg a válogatott észtek elleni hazai selejtezőjét. Ráadásul őt a miniszterelnök is nagyon preferálná a kapitányi hídon…
Lassan nincs olyan kapitánykeresési időszak, amikor Bölöni László (román, 60 éves) neve ne merülne fel lehetséges megoldásként. Nincs ez másként most sem, annak ellenére, hogy Bölöninek sokkal inkább tetszene egy amolyan futball-fejlesztési igazgatói megbízatás. Ha most rá esne a választás, akár az sem lenne elképzelhetetlen, hogy romániai magyar játékosok is előtérbe kerülnének a keret összeállításánál.

„Nem mentség, de magyarázat: a korábbi komolyabb eredmények idején Juhász Roland Anderlecht-, Rudolf és Koman Serie A-, Gera, Priskin, Bogdán Premier League-játékosok voltak, Hajnal és Szabics Bundesliga-húzóemberek, Dzsudzsák meg szupersztár a holland élvonalban. Hol játszanak ma? A másodvonalban. Innen nem lehet esély a legjobbak ellen – fogalmazott Andrusch, aki azt is elárulta, Szalaival sok mindenben egyetért, csak az időzítésével nem.

„Puskásék óta azt várjuk, hogy egy Skoda-futószalagról a végén Porsche-sportautók jöjjenek le. Pedig ezzel az utánpótlásképzéssel egyelőre nem fog menni, most középkategóriás termékek jönnek ki a gyárból, bár az MLSZ-elnökkel abban egyetértek, hogy voltak erőfeszítések és történtek már jó lépések.”

Érdekes, és talán nem is lehet elmenni amellett, hogy a hazai edzőkar egyik legtehetségesebb trénerének tartott Mészöly Géza viszont nekiment Szalainak. Ő úgy véli, a csatárnak előbb a saját teljesítményével kellene törődnie, utána az észt osztania.

„Láttam Szalai Ádám mért adatait. Ez konkrétan kimutatja, a válogatottban nyújtott teljesítménye sokkal gyengébb, mint a Schalkéban tapasztaltak. Akkor, most hogy is van ez? - mondta a szövetségi edző a Kossuth Rádióban.Mindenesetre a válogatott kapusa, Bogdán Ádám közösségi oldalán szintén a nyilvánosság elé tárta észrevételeit.

„Mindannyian nagyon csalódottak vagyunk, hogy a vb-re való kijutást nem sikerült megvalósítanunk. Egy új korszak kezdődik a nemzeti csapatnál. Bízom benne, hogy mindenki levonja, levonta a tanulságokat, mint ahogyan én is levontam, és magamba néztem. Azok az érzések, miszerint még jobban, még alaposabban kell dolgoznom minden nap azért, hogy tovább fejlődjek és minél jobb kapussá váljak, csak megerősödtek bennem” – vallott a Bolton magyar kapusa.

Szalai Ádám már régen elmondta véleményét a magyar futball állapotáról Egervári Sándornak, a válogatott volt szövetségi kapitányának, aki pozíciójából adódóan rendszerint megpróbálta erről elterelni a figyelmét - Andrusch József, a nemzeti csapat kapusedzője szerint.