Nem engedik, hogy az MSZP, az Együtt-PM, a Demokratikus Koalíció (DK), valamint a Liberálisok jelöltje ne mérkőzhessen meg Békéscsabán az Orbán-rezsim emberével, ezért jogorvoslatot várva bírósághoz fordul a demokratikus ellenzék. Erről azután beszélt Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa, hogy a békéscsabai helyi választási bizottság vasárnapi döntését jóváhagyva tegnap a területi bizottság is úgy döntött: nem veszik nyilvántartásba a demokratikus ellenzék önkormányzati képviselőjelöltjét. Kovács Katalin indítását formai okokra hivatkozva utasította el a helyi testület, mert a jelöltet mások mellett delegáló PM régebbi keltezésű dokumentumot adott be annál, mint amit a törvény előír. Karácsony nem kérdőjelezte meg a helyi választási bizottság jóhiszeműségét, hiszen a törvény szerint mást nem tehettek, minthogy elutasítják a formailag hibás kérelmet. Ám mert a párt pótolta a hiányt, bízott abban, hogy a megyei választási bizottság ezt elfogadja és nyilvántartásba veszi Kovács Katalint, akinek a képviselő szerint jó esélye van a győzelemre. A területi szervezet azonban figyelmen kívül hagyta a PM fellebbezését, amit Karácsony politikai döntésként értékel.
A képviselő arra figyelmeztetett, hogy hasonló adminisztratív problémák máskor és másutt is felmerültek a szabad választások történetében, de azokat "mindig kezelni lehetett". Hozzátette: az új összetételű választási bizottságok "politikai elfogultságával kapcsolatban az ellenzéki szervezetek már korábban kifejezték aggodalmaikat", amelyeket a bajai választási bizottság vitatott, majd a bíróság által megváltoztatott döntései éppúgy igazolni látszanak, mint a Békés megyei választási bizottság tegnapi határozata. Ezekből ugyanis "hiányzik az a jóhiszemű jogértelmezés, amely korábban jellemző volt a Magyar Köztársaságban". A politikus közölte: nem hagyják ennyiben a dolgot, hanem a Gyulai Törvényszékhez fordulnak jogorvoslatért. "Mindent elkövetünk azért, hogy a hatalom ne tudja megakadályozni a demokratikus ellenzéki szervezetek összefogását és közös jelölt indítását a békéscsabai időközi önkormányzati választáson" - fogalmazott.
Eközben Harangozó Tamás, az MSZP elnökségi tagja és Legény Zsolt, az MSZP Demokrácia Központjának vezetője választási csalás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon. A szocialista politikusok a "választás, a népszavazás, a népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt" fordultak a rendőrséghez a bajai megismételt választás ügyében. Harangozóék emlékeztettek, a megismételt voksolásról szóló beszámolókból az valószínűsíthető, hogy az elhíresült 32-es szavazókörbe ismét szervezetten szállították a választókat, illetve szavazatért cserébe mobiltelefonokat is ígértek és tűzifát osztottak. Az MSZP szerint a mobiltelefon és tűzifa felajánlása, illetve juttatása "megvalósítja a választópolgárok anyagi juttatással történő befolyásolását, és ezzel kimeríti a választás rendje elleni bűncselekmény tényállási elemeit". Feljelentésükben a szocialista politikusok azt kérik a nyomozó hatóságtól, derítsen fényt arra is, kinek az érdekében, kinek a megbízásából és "milyen finanszírozásban" történt a bűncselekmény.
Egykori fideszeseket indítanak
Volt Fideszes politikusokat indít Szabolcsban az Együtt-PM szövetség - jelentette be tegnap Nyíregyházán Bajnai Gordon. A szervezet vezetője elmondta, hogy Nyírbátorban Helmeczy László ügyvéd, a Fidesz egykori országgyűlési képviselője lesz a szocialistákkal közös jelölt, Vásárosnaményban pedig Sértő-Radics István háziorvost, Uszka polgármesterét indítja a demokratikus ellenzék.