A kormány november elsejéig adott időt a bankoknak, hogy "reparálják a szerződéseket", különben a kormány maga fogja rendezni a helyzetet.A kabinet mentőcsomagjáról részleteket egyelőre nem ismerünk, ám Cséfalvay tegnapi nyilatkozata alapján valószínűleg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a futamidő végéig tartó, gyűjtőszámla nélküli árfolyamgát-javaslatát pártolja a kabinet.
Ez ugyanis megszüntetné az árfolyamkockázatot és jelentősen csökkentené a törlesztőrészleteket. A kérdés csak az, ennek költségeit és a jövőbeni árfolyamkockázatot kik és milyen arányban viselnék.
A bankoknak november elsejéig van idejük megegyezni az adósokkal. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke korábban jelezte: a bankok nem tudnak önállóan, egységes megoldást kínálni az adósoknak, mert azonnal versenyhivatali eljárás indulna ellenük.
A helyzetet bonyolítja, hogy a bankok egyoldalú szerződésmódosításait több bírósági ítélet is érvénytelennek mondta ki az elmúlt hetekben. Ha ezeket minden szerződésnél érvénytelenítené egy rendelkezés, akkor a Portfolio.hu számításai szerint 339 milliárdot "kapnának vissza" a hitelesek.
Cséfalvay tegnapi nyilatkozata némi elmozdulást jelez a kormány kommunikációjában: ezúttal sem forintosításról, sem a devizahitelek kivezetéséről nem beszélt az államtitkár. A kormány korábban többször utalt rá, hogy forintosítani kellene a devizahiteleket, azonban arra már az EKB is figyelmeztetett, hogy ez komoly kockázattal járna.
A forintosítás ötletének felmerülése miatt Ausztria felvetette a potenciális gazdasági problémákat monitorozó Európai Rendszerkockázati Testületet napirendjére a magyar devizahitelek ügyét. Ennek oka feltehetően az, hogy az osztrák bankok leányai nagy magyarországi devizahitel-portfólióval rendelkeznek.