Elsőre úgy tűnhet, egy banánköztársaságból való külföldi hírről van szó, de sajnos a mai Magyarországról szól - kezdte tájékoztatóját Harangozó Gábor.
Az MSZP országgyűlési képviselője Szabó Rebeka Együtt-PM, illetve Gőgös Zoltán szintén szocialista országgyűlési képviselővel együtt tett feljelentést a Fővárosi Főügyészségen a Bükki Nemzeti Park (BNP) által kezelt állami földek haszonbérleti pályáztatása miatt, s a hatóság magánokirat-hamisítás gyanúja miatt az Egri Járási Ügyészséghez továbbította az ügyet. A képviselő úgy látja, hogy a panama gyanúját a tegnap ismertetett ügyészségi vizsgálati jegyzőkönyv is megerősíti.
Az ügyészségi vizsgálat kiderítette, hogy a borsodi Mezőségben található állami földekre ismételten kiírt pályázatokat nem az arra felhatalmazott szakemberek értékelték, hanem egy ügyvédi iroda.
Harangozó Gábor elmondta, Tállai András államtitkár, és Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés fideszes elnöke is rosszallását fejezte ki a nemzeti parki akkori igazgatójának a pályázat kiírása miatt és több későbbi nyertessel együtt lobbizni kezdett annak megváltoztatásáért.
A Nemzeti Földalap-kezelő Szervezet (NFA) utasítására a szervezet pályázati rendszerének mintájára kellett az új, a második pályázatot kiírni.
"Az ügyészség megállapította, hogy a "teljes pontszám közel 50 százaléka szubjektív", amit egyébként az NFA ellenőrző bizottsága is kifogásolt 2011. október 25-i jegyzőkönyvében, ám ezt csak hónapokkal később került nyilvánosságra" - mondta Harangozó.
Az ügyészség azt is megállapította, hogy Kanyok Attila, fideszes tiszaújvárosi önkormányzati képviselő a pályázati rendszer hiányosságait kihasználva tudott nyerni, de az, hogy ő kapcsolatban állt fideszes vezetőkkel, illetve Mengyi Roland fideszes megyei közgyűlési elnökkel, önmagában kétséget kizáróan nem teszi lehetővé bűncselekmény elkövetését.
A bírálatok visszásságát jól példázza, hogy az egyes pályázók ugyanarra a gazdasági tervre eltérő pontszámokat kaptak. Az ügyészség végül arra a fúrcsa következtetésre jutott, hogy a BNP igazgatója és az ügyvéd nem számít hivatalos személynek, így hivatali visszaélést sem követhettek el, csak magánokirat-hamisítást.
Harangozó Gábor a Népszava kérdésére válaszolva kijelentette, hogy az ügyészség hivatali visszaélés helyett csak magánokirat-hamisítás ügyében folytatja a vizsgálatot, vagyis a "Polt Péter vezette ügyészség nem meri a politikusok felelősségét kimondani".
Szabó Rebeka, az Együtt-PM szakpolitikusa kifejtette, a második pályázat legnagyobb nyertese Kanyók Attila, 496, a második helyezett Demeter Péter cége 466 hektárral, akinek felesége Tállai feleségének unokatestvére. A harmadik, Hagyaczki József 400 hektárral, aki Tállai Andrással karöltve a mezőkövesdi sportklub társelnöke.
Tállai mellett ezeket a személyeket említi lobbistaként az ügyészségi dokumentum, ám a hatóság szerint nem lehet bizonyítani, hogy a park új igazgatója, illetve az ügyvéd bárkinek az érdekében, vagy befolyására követtek volna el több rendbeli magánokirat-hamisítást.
Ez az eset élesen rávilágít arra, hogy az egész állami földbérlet-pályázati rendszer igazságtalan, átláthatatlan és tökéletesen alkalmas arra, hogy a helyi gazdák helyett a kormányzati körökkel jóban levő, fideszes haveroknak, helyi új földesuraknak osszák le ezeket a földeket - közölte Szabó Rebeka.
Az ellenzéki politikus kijelentette: "felszólítjuk a vidékfejlesztési minisztert, hogy azonnal semmisítse meg a mezőségi földpályázatoknak az eredményét a nyilvánvaló visszaélések miatt, mert a helyi gazdák, akik nem jutottak földhöz, joggal kérdőjelezik meg a pályázat eredményét".
- A pályázati határidő lejártakor Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterindoklás nélkül, bizalomvesztésre hivatkozva fölmentette a park igazgatóját.
- Ezzel egy időben Szabó Csaba miniszteri biztos arra utasította a park igazgatóságát, hogy vonják vissza a pályázatot. A Népszava információi szerint egyébként az első pályázatot a helyi gazdákkal egyeztetve állította össze az akkori igazgató.
- Tavaly januárjában a BNP igazgatósága az NFA felhívására a szervezet haszonbérleti szerződéseiben többször közreműködő ügyvédi irodával kötött előzetes megállapodást. Majd miután két nappal később kiderült, hogy ez a gazdálkodási szabályzattal ellentétes,meghívásos pályázatot írtak ki három ügyvédi irodának is, amelyek ugyanarra a budapesti címre voltak bejelentve. Végül az eredeti irodával szerződött a BNP. Az ügyészség szerint a pályázati eljárás színlelt volt.
- Az ügyvéd február 2-án bement a BNP irodájába és elvitte a pályázatok másolatait, március 22-én a BNP központjában kinyomtatta a kitöltött és értékelt pályázati lapokat és jegyzőkönyveket, majd odaadta a park igazgatójának és a három tagú bíráló bizottságnak. "Az érdemi eljárás tényét és eredményét tartalmazó jegyzőkönyveket az eljáró ügyvéd mint jegyzőkönyvvezető írta alá, a bírálóbizottság tagjaként feltüntetett személyek a pályázatok értékelésében nem vettek részt, ezért az értékelési jegyzőkönyvet nem írták alá" - áll az ügyészségi vizsgálat jegyzőkönyvében.
- Március 28-án a park új igazgatója ennek ellenére kihirdeti a pályázatok eredményét, azaz az ügyvéd által elbírált és rangsorolt nyerteseket.
A tárca és az NFA pedig vizsgálja felül az összes nemzeti parki pályázatot. Ezt az is indokolja, hogy a BNP és a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) pályázatainak intézésben egy miskolci fideszes önkormányzati képviselő, Szinay Attila ügyvédi irodája vesz részt.
Ez az adat nyilvános, megtalálható a nemzeti park honlapján az "üvegzseb" kimutatásban. A két park összesen 72 millió forint értékű szerződést kötött ezzel az irodával - említette Szabó Rebeka.
A két politikus jelezte, a kisemmizett gazdákkal egyeztetve további jogi lépéseket terveznek. Lapunk érdeklődésére Szabó és Harangozó is megerősítette, olyan törvénymódosításon dolgoznak, amely bezárja azt a kiskaput, hogy közfeladatot ellátó személyeket, mint a nemzeti parkok igazgatóit, vagy az NFA munkatársait ki lehessen vonni a hivatalos személy kategóriából, így ellehetetlenítve például a hivatali visszaélés miatti felelősségre vonásukat.