Az olyan új épület, amelyben nyitott égésterű tüzelőberendezés üzemel, csak akkor kaphat használatbavételi engedélyt, ha a jogszabályban meghatározott műszaki követelményeknek megfelelő szén-monoxid érzékelő berendezést helyeznek el benne. Ennek az az oka, hogy a nyitott égésterű berendezés nem az épületen kívülről kapja a szükséges levegőt, ezért ha nincs megfelelő utánpótlás, akkor tökéletlenné válik az égés, és ez szén-monoxid termeléssel jár.
Ezeket a kötelezően felszerelt érzékelőket kell ellenőrizniük a kéményseprőknek, és amennyiben azok működése nem szabályos, akkor értesíteniük kell a tűzvédelmi hatóságot. Miután sem a kéményseprőknek, sem egyetlen hatóságnak sincs információja arról, hogy konkrétan mely épületeknek kell október 15-től rendelkezniük szén-monoxid érzékelőkkel, ezért a kémények évente esedékes ellenőrzése során a tulajdonosnak kell nyilatkoznia arról, hogy neki kötelező-e felszereltetni az érzékelőt.
A becslések szerint Magyarországon 100-500 ezer lakás rendelkezik szén-monoxid-riasztóval, azonban szakértők szerint tízből nyolc lakásban hamis biztonságérzetben élnek a lakók az olcsó műszerek miatt. Laboratóriumi vizsgálatokkal alátámasztott vélemények szerint a magyar piacon 3-20 ezer forint közötti összegért kapható riasztók közül a 10 ezer forintnál olcsóbbak nem kellően megbízhatóak.