"Hogy melyik volt a legmegindítóbb találkozásom a választókkal a kampány során? Voltaképpen mindegyik. Az a szeretet, ahogyan fogadnak, megmutatják házukat, életüket" - mondja Teket Melinda, akitől éppen megvédeni készül a Fidesz Baja 32-es választókörzetének lakóit, de talán magát az emberiséget is. Legalábbis a felvonultatott arzenál szinte "világháborús" készülődésre utal. "Ha mégis kiemelnék valamit", tűnődik el a baloldali összefogás jelöltje, "az a szeretet számtalan kézzelfogható jele. Amikor járom az utcákat, szinte mindenki szalad a kerítéshez, és ad valamit. Ki egy almát, körtét, ki egy marék diót. És, hogy mi volt a legviccesebb? Amikor egy választó felsóhajtott: lennék csak negyven évvel fiatalabb, de csapnám a szelet magának. Persze mostanra már az egész vicces. A követőautók, a kamerázó emberek, az unásig ismételt megafon-kampány. Már nem csak én, de a helybeliek is nevetnek az egészen. Mondják, szinte már hiányozni fog ez a cirkusz a jövő héttől."
Helybenhagyta viszont a területi választási bizottság a bajai választási bizottság azon határozatát, amely szerint a Teket Melindát népszerűsítő ellenzéki szórólapon szereplő mondat, hogy a Kecskemét Törvényszék a Fidesz kampánycsendsértése miatt rendelte el a választás megismétlését a 32-es szavazókörben, "egyértelműen és kétséget kizáróan valótlan tartalmú tényállítás". A bizottság indoklása szerint a bíróság ítéletében nem szerepelt, hogy kampánycsendsértést a kormánypárt követte volna el.
Hacsak - teszi hozzá egy aktivista, arra célozva, hogy amilyen elánnal szegnek szabályt a kormánypártok a kampányban, közel sem biztos, hogy ez lesz az utolsó forduló. Bár az is látszik, hogy berezeltek valamennyire. Ők is látják, hogy minden eddiginél ocsmányabbá sikeredett a dolog. Olyannyira, hogy bár az első baloldali beadványt mind a helyi, mind a területi választási bizottság elutasította, a másodikat, a magnóról szórt rágalmakat már csak a helyi választási bizottság nem találta jogszabálysértőnek. Azóta a gyalázkodás helyett a "Best of Őszöd" megy. A Fidesznek immár két papírja is van róla, hogy csalt, de lehet még több is - vélik a helybéliek.
Azt már a város fideszes vezetése és a bajai választási bizottság sem merte felvállani, amit Szepesi Zsolt volt monoki polgármester eszelt ki. Szepesi, mint az Összefogás Párt elnöke a szavazókör közelében "egy nemzeti gulyáságyúval" vonult volna fel, amelyben a nap folyamán 400 adag "nemzeti választási gulyást" főznének. És, hogy miért tűnt ez még az átlagnál is annyira ocsmányabbnak, hogy egyetlen pártolót sem szerzett? Teket Melinda az Összefogás Bajáért Egyesület jelöltje, aki mögé beállt a baloldal. Micsoda jó kampánycsend-sértést lehetett volna csinálni - a külvilág szemében - azzal, hogy lám, az Összefogás jelöltje gulyást osztott.
A terepen amúgy délelőtt 10-kor állt munkába az a brigád, mely egyfelől a választópolgárokat zaklatja hangosbeszélőn, másfelől az oda látogató politikusokat, aktivistákat követi, videózza. Három Volkswagen személyautó, és - ottjártunkkor - két hangszórós furgon rótta a városrész utcáit. A kocsiban ülők nem álltak szóba velünk, kérdéseinkre nem válaszoltak. De az azért látszik, hogy már ők is megérthették, miben vesznek részt, és alighanem mélységesen szégyellik is. Különben nem szemig húzott kapucniban, serpenyőnyi napszemüveg mögé bújva tennék dolgukat.
"A végén úgysem fizetnek ki benneteket" - kiált oda egy férfi kárörvendő mosollyal az egyik kamerás ifjúnak. Az morcosan elfordul, csak a kameráját tartja ki az ablakon - vaktában. A "célterület" bejáratát egy barna VW Polo vigyázza, a Nagy István utcán kettő - egy előttünk, egy mögöttünk - a mi egyszem autónk ellen. Ha harc, hát legyen harc. Kerítésmenti beszélgetés után indulunk tovább. Majd megfordulunk. Látjuk a tükörből, a másik autó indul utánunk, az egyik megfordul. Megfordulunk mi is. A kamerások riadtan tolatnak, fordulnak. A széles utcán lassan többször is megfordulunk. Hol 360 fokban, hol csak 180-ban. Megyünk előre-hátra. A követő autókban ülök már igen idegesek, majdnem egymásnak mennek a nagy forgolódásban. Dühösen dudálnak ránk. Végül belátják, hogy okosabb, ha visszavonulnak.
Baján az is láthatóvá vált a szocialista politikus szerint, hogyan működik a Fidesz-hű állami és önkormányzati gépezet. A közszféra dolgozóit igyekeznek megfélemlíteni, befolyásolni, és vannak arra utaló jelek is, hogy a szegényebbeket a közmunka elvételének lehetőségével riogatják. Ráadásul az is sejthető, hogy a köztisztviselőket, például a szavazókörök önkormányzati munkatársait is igyekeznek befolyásolni. Baján bebizonyosodott a Fidesz választási csalása is, ezért a független magyar bíróság megismételtetett egy szavazóköri választást. Molnár Zsolt szerint ez világosan mutatja, hogy a trükközés, a fenyegetés, a központi gépezet beindítása ugyan meg tudja nehezíteni az ellenzék választási esélyeit, de a vereséget megakadályozni már nem lesz képes. A bajai példa azt is bizonyítja, hogy működik a demokratikus erők összefogása - tette hozzá az MSZP-s politikus.
A területi közösségi ház felé indulunk. Egy sarki portán teherautónyi tűzifát aprít két férfi. Látszik, hogy a rönkhasító gépen még szinte érintetlen az árcédula. Akár nyer a Fidesz, akár veszít, errefelé idén nem lesz gond a tüzelővel. Kapzsiság, és félelem. Erről beszél egy helybéli - nevét itt már senki nem adja semmihez. A kapzsiság persze néhány ezer forintot jelent, amit valóságosan vagy természetben a kortesektől várnak, mert ők - állítólag - erősen ígérik. A félelem pedig onnan ered, hogy mindenki ismeri itt azt a közmunkást, aki a baloldalnak kampányolt egy kicsit, és mostantól már egész nap teheti, mert - nyilván nem ezért - egy perc alatt kirúgták.
Latolgatják az esélyeket. A többség - legalábbis, akikkel sikerült beszélnünk, és ez nem kis szám - úgy mondja: "Melindára választ". Szép kis város lesz, dohognak, ha cukrász a polgármester (Zsigó Róbert - a szerk.), biztonsági őr a képviselő - akivel még szinte senki nem találkozott. Azt viszont sokan hallották, hogy korábban feljelentették, mert az iskolában, ahol dolgozott bántalmazott valakit. Egy feleakkora fiatalembert, mint ő. Azt is mondják, ha nyer, ha nem nyer, választás után kirúgják a munkahelyéről.
Egyhangú a vélemény: Horváth Szilveszter kisebbségi vezető kezében van itt a helyzet - és a kassza - kulcsa. Az ő szava dönt, ki kap támogatást, ki nem. "Járt itt nálunk a Latabár" - újságolja egy asszony. Latabár? - kérdezünk vissza. Igen, a Horváth Latabár - bizonygatja, majd elneveti magát. "Aladár na, már félrebeszélek. Mondtuk neki is, hogy a cigányoknak fel kéne vonulni a Szilveszter házához, és a szemébe kiabálni, hogy elárult, eladott bennünket. De félnek tőle a romák, nem lett belőle semmi. Félnek azok mindentől, persze én nem!"
Egy ma biztosnak tűnik: jócskán túllőtt a célon a Fidesz a kampánnyal. Hogy vasárnap hányan mennek el, és hová ikszelnek, persze nem tudni, de aggasztó: a kamerás autók eltűnnek, ám a felvételek megmaradnak. Látszik azokon örökre, ki beszélgetett Teket Melindával, ki hívta be a házába, ki kínálta. Össze lehet vetni majd a szavazócédulákkal, és ha név szerint nem is, szám szerint biztosan kikövetkeztetik, ki szavazott "jól", ki "rosszul". Ahogyan viszont láttuk, mintha ez egyre kevesebbeket érdekelne. Teket Melinda meséli: az egyik hangszórós kocsi bérsofőrje megsúgta: neki drukkol, csak hát a pénz…
Amikor e sorokat írjuk, még nem dőlt el, megtartja-e a közösségi házban a beharangozott "falunapot" a Lungo Drom. A korábbi hírek szerint tombola is lesz, amin mindenki nyer, főként mobiltelefonokat. Megjegyzendő: Farkas Flóriánt még senki nem látta a 32-es körzetben.