Közel 400 millió forint kárt okozott banki ügyfeleknek az az ukrán-magyar kibercsaló banda, amelyet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság online csalások felderítésére szakosodott nyomozói lepleztek le - tájékoztatott honlapján a rendőrség.
Az online csalások felderítésére szakosodott nyomozók széles körű adatgyűjtő és elemző munkával azonosították a bűnszervezet tagjait.
A tájékoztatás szerint az elkövetők telefonon léptek kapcsolatba áldozataikkal, és bankjuk ügyintézőjének adták ki magukat. Meggyőző kommunikációval elnyerték a sértettek bizalmát, és elhitették velük, hogy veszélyben van a pénzük a bankszámlájukon. A csalók egy „biztonságinak” nevezett bankszámlára utaltatták át a sok esetben több tízmilliós pénzösszegeket, amiket strómanok figyeltek, és amint a pénz megérkezett, már vették is fel a legközelebbi ATM-ből. Sőt, egyes esetekben letöltették a távoli hozzáférést biztosító AnyDesk számítástechnikai programot, amivel hozzáfértek áldozatuk internetbanki adataihoz, ezután pedig már könnyedén utalták el strómanjaiknak a megtévesztett emberek bankszámláiról a pénzösszegeket - közölte a rendőrség.
A nyomozók a strómanoktól elindulva elfogták a beszervezőket, a közvetítőket, valamint egy ukrán állampolgárságú menedzsert is. A 32 éves D. H.-t a magyar nyomozó hatóság által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján a spanyolországi Alicante városában fogta el a helyi hatóság, a kiadatási őrizetükben lévő férfit június 17-én adták át a magyar rendőröknek. D. H. feladata volt, hogy a Magyarországon elkövetett csalásokból származó összegeket személyesen átvegye az átutalásokhoz bankszámlát biztosító strómanoktól, és a pénzt továbbítsa külföldi megbízóinak.
A nyomozók összesen 55 elkövetőt azonosítottak, akikhez 109 bűncselekményt kapcsoltak.
A gyanúsítottak többsége magyar állampolgárságú stróman, magasabb pozíciókat töltöttek be a bűnszervezetben az ukrán állampolgárságú, 43 éves H. D. beszervező, az ukrán–magyar állampolgárságú, 54 éves K. F. tolmács, valamint a magyar állampolgárságú, 36 éves T. T. közvetítő, akik jelenleg bűnügyi felügyelet alatt állnak.
Az elkövetői körhöz köthető bűncselekményekkel okozott több mint 399 millió forintos anyagi kárból eddig 168 millió térült meg
- írta a hatóság.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya az eljárást befejezte, az iratokat a napokban adja át az ügyészségnek - közölték.