Európai Unió;Oroszország;Ukrajna;szankciók;uniós szankciók;orosz-ukrán háború;Kaja Kallas;

Kaja Kallas

Megállapodás születhet az EU-ban az Oroszország elleni új szankciós csomagról

A 18. szankciós csomag a pénzügyi és energiaszektort célozza, válaszul arra, hogy Vlagyimir Putyin nem hajlandó feltétel nélküli tűzszünetre Ukrajnával. 

Elképzelhető, hogy ma politikai megállapodás születik az Oroszország elleni 18. szankciós csomagról, „nagyon közel vagyunk hozzá” – jelentette ki Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden Brüsszelben.

A javasolt büntetőintézkedések Oroszország pénzügyi és energiaszektorát célozzák, válaszul arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elutasítja, hogy feltétel nélküli tűzszünetet kössön Ukrajnával, de az EU 27 tagállama közül eddig nem mindegyik támogatta a csomagot.

A tervek szerint a nemzetközi árplafon az orosz olajexport esetében 60 dollárról 45 dollárra csökkenne hordónként, de ez az intézkedés nem kapott egyhangú támogatást a legfejlettebb országokat tömörítő G7-csoport múlt havi találkozóján. „Még ha az amerikaiak nem is csatlakoznak, de a többi G7-ország igen, akkor is továbblépünk ezzel” – mondta Kallas, az EU-tagállamok külügyminisztereinek keddi brüsszeli tanácskozására érkezve.

Kallas szerint jó jelek érkeznek Washingtonból, felismerték, hogy Oroszország nem akar békét. „A békéhez támogatnunk kell Ukrajnát, és nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra. Remélem, az amerikaiak is továbblépnek a saját szankciós vagy vámtarifa-csomagjukkal, hogy nyomás alatt tartsák Oroszországot a háború befejezése érdekében” – tette hozzá. 

Arról is beszélt, hogy az EU biztosítana forrásokat amerikai fegyverek vásárlásához Ukrajnának. „Támogatást nyújtunk Ukrajnának, hogy megvegyék a szükséges fegyvereket és lőszert. Meg kell vizsgálnunk, mit tudunk még közösen tenni. Jó lenne, ha minden partner hozzájárulna a háború befejezéséhez” – mondta.

Kallas közölte azt is, hogy az EU és Izrael megállapodásra jutott a gázai helyzet javítása érdekében, de hangsúlyozta, hogy most ennek végrehajtására kell koncentrálni. Szerinte pozitív jelek láthatók az átkelők megnyitásában, az áram- és vízellátás helyreállításában, valamint a humanitárius segélyszállítmányok növekedésében. „A helyzet Gázában továbbra is katasztrofális. Amíg nem látunk valódi javulást a helyszínen, addig egyik fél sem tett eleget” – fogalmazott. 

Noha korábban elavultnak nevezte a NATO-t, az amerikai elnök most megerősítette elkötelezettségét a katonai szövetség iránt, mert úgy látja, az immár fizeti a saját számláit.