Magyar szervezetek 58,4 milliárd forintot (172,2 millió dollárt) költöttek az úgynevezett genderellenes, jobboldali konzervatív ideológia terjesztésére egy nemrég megjelent jelentés szerint – írja a 444.
A brüsszeli székhelyű Európai Parlament Szexuális és Reproduktív Jogokért Fóruma (European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights vagy EPF) júniusban adta ki A következő hullám: hogyan szerzik vissza a hatalmat a vallási szélsőségek című jelentését, melyben külön foglalkozott a magyar állam szerepével, ami – ahogy írja – pályázatok, alapítványok és álcivil szervezetek segítségével költötte el magyar adófizetők pénzét és az EU támogatását.
Az EPF a jelentésben annak járt utána, hogy hogyan működik az az európai hálózat, ami számításai szerint 2019 és 2023 között 1,18 milliárd dollárt, vagyis majdnem 400 milliárd forintot költött a konzervatív ideológia terjesztésére. A portál összefoglalója szerint a jelentés alapján
a források 73 százaléka Európából, 18 százaléka Oroszországból és 9 százaléka az Egyesült Államokból érkezett. Országokra lebontva az EPF számításai szerint messze a legtöbb pénzt, több mint 58 milliárd forintot a magyar szervezetek költötték ebben az időszakban, kialakítva „egy sajátos, illiberális és a nemek közötti egyenlőséget ellenző befolyási hálózatot.”
A 444 azt írja, a jelentés hosszan taglalja Magyarország és a Fidesz szerepét, ami a kontinens „legszervezettebb és legjobban finanszírozott genderellenes” struktúráját hozta létre. A dokumentum kiemeli,
ennek részei azok a szervezetek, amik pályázatokon keresztül osztanak szét támogatásokat: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., ami több mint 25 milliárd forintot (74,399 millió dollárt) adományozott, és a Batthyányi Lajos Alapítvány, amin keresztül 9,4 milliárd forint (27,585 millió dollár) folyt át 2019 és 2023 között, többek között szervezetek, médiatermékek és események felé.
a kormány által szervezett nem állami szervezetek (Government Organised Non Governmental Organisations) 2019 és 2023 között Európa-szerte a genderellenes költségvetés mintegy harmadáért voltak felelősek.
az anyagilag legjobban ellátott európai konzervatív szervezet a Jogállam és Igazság Nonprofit Kft.-n keresztül az Alapjogokért Központ, ami több mint 9 milliárd forintból (26 millió dollár) gazdálkodott ebben az időszakban.
a 20 leggazdagabb európai szervezet listájára szintén felkerült a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is, ami ebben az időben 2,16 milliárd forintból (6,3 millió dollárból) működött.
az Alapjogokért Központon, a Mathias Corvinus Collegiumon (MCC) és hasonló szervezeteken, illetve külföldi képviseletükön keresztül a Fidesz Európában és a kontinensen kívül is jó kapcsolatokat épített ki: az Alapjogokért Központ Madridban, az MCC Brüsszelben is irodát tart fenn.
a részben Mészáros Lőrinc és a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt-n keresztül a magyar kormány tulajdonában álló MBH bank hitelezte a spanyol és francia jobboldali pártokat is – akikkel 2024 óta az Európai Parlamentben a Patrióta Európáért pártban is együttműködnek.
Az Indexnek korábban az uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos, Petri Bernadett azt mondta, az uniós finanszírozásokkal kapcsolatban „egyre inkább az látszik, hogy a hagyományos vagy akár egyházi kötődésű szervezeteket ezekből a programokból nagyon sokszor kiszorítják, mondván, nem eléggé diverzek, nem eléggé progresszívek, nem eléggé haladók.” Petri szerint a jelentésben „valójában a konzervativizmust az extremizmussal mossák össze, tehát azt mondják, hogy ami konzervatív, az extrém.”
A jelentéssel kapcsolatban megszólalt Hölvényi György EP-képviselő és Orbán Balázs is, mindketten azt kifogásolva, hogy az EPF szélsőségesnek nevezte a kormányzat álláspontját, vagy ahogy Orbán Balázs fogalmazott: „ha a család, nemzet és józan ész »extrémnek« számít, akkor a normalitás ma már lázadás”, ugyanakkor a jelentésben említett összegekről nem írtak semmit.