Az eredeti tervek szerint Kapu Tibor 14 napot tölt el a Nemzetközi Űrállomáson, amely ma kellett volna véget érjen, de az MTI közlése szerint a magyar űrhajós biztosan nem ma érkezik haza: a jelenlegi tervek szerint július 13-a után tér majd vissza a Földre.
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a HUNOR program vezetője a Bold Truth About Hungary című, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár által készített podcast műsorban arról beszélt, Peggy Whitson parancsnok is elismerte, hogy fantasztikus dolgokat csinál a magyar űrhajós, aki sokat dolgozik, szigorú munkabeosztás szerint. Miután Kapu Tibor visszatér az űrből, pár hétig regenerálódnia kell és majd utána indul el a munka: számítanak rá mint kutatóra és mérnökre. Sok kísérlet csak a visszatérés után indul el, az adatok értékelése a kísérletgazdák feladata lesz elsődlegesen. A program nem ér véget akkor, amikor az űrhajó landol, hanem minimum 2026 végéig tart - magyarázta.
A miniszteri biztos szerint tíz tudományágat érint az a 25-30 kísérlet, amelyekben a HUNOR is részt vesz, ebből 25-öt Kapu Tibor űrhajós végez el a Nemzetközi Űrállomáson. Az űrállomáson többek közt azt vizsgálják, hogyan károsítja a kozmikus sugárzás az élőlények örökítőanyagát, és milyen javító mechanizmusokkal lehetne védekezni ez ellen. A cél az emberi űrutazás jövőjének biztonságosabbá tétele - magyarázta.
A visszatérés halasztásának okairól a SpaceJunkie Vincze Miklós fizikust idézve azt írta a Facebookon: „Érdekes időszaka van az évnek épp ezekben a napokban. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 51,6°-os hajlásszögű (inklinációjú) pályája csaknem egybeesik a Föld terminátorával (nappal-éjszaka határvonalával). Ez azt jelenti, hogy az ISS-ről nézve jelenleg sosem megy le teljesen a Nap.” Mint közölte, ez azt jelenti, hogy ebben a néhány napban az ISS-ről azt látják, hogy a Nap megközelíti a horizontot, de aztán visszafordul. Farkas Bertalan repülésekor is pont ez volt a helyzet a Szaljut-6-on - tette hozzá.
Ez az említett jelenség az úgynevezett magas béta szög időszak. Mivel az űrállomást nem ilyen körülményekre tervezték, ilyenkor mindig megvan az esélye, hogy túlhevül. Hogy ezt elkerüljék, a négy napelemtábla párból kettőt élével a Nap felé állítanak. Egyrészt mert az űrállomásnak nincs szüksége ennyi elektromos áramra, másrészt a kisebb felület miatt így tudják szabályozni az űrállomás hőháztartását - áll a bejegyzésben. Vagyis a hevülés veszélye miatt jelenleg nem fogadnak és nem is indítanak űrhajókat az űrállomásról.