per;Észak-Korea;Dél-Korea;szökés;Kim Dzsong Un;

Egy Észak-Koreából megszökött nő feljelentette Kim Dzsongunt szexuális erőszak miatt

Ez az első alkalom, hogy egy észak-koreai születésű disszidens jogi lépéseket tesz a rezsim ellen.

Egy Észak-Koreából megszökött nő polgári- és büntetőpert indított Kim Dzsongun észak-koreai diktátor ellen az őt ért brutális bántalmazások miatt - írja a BBC.

Csoi Min-kjung első ízben 1997-ben szökött a világ legkeményebb diktatúrájából Kínába, ahonnan viszont 2008-ban erőszakkal hazatelepítették. Ezt követően a nőt elmondása szerint szexuálisan bántalmazták és megkínozták.

Most pénteken Szöulban nyújtja be keresetét. A nőt segítő dél-koreai jogvédő csoport szerint ez lesz az első alkalom, hogy egy észak-koreai születésű disszidens jogi lépéseket tesz a rezsim ellen, noha a dél-koreai bíróságok a múltban már hoztak Észak-Korea ellen ítéleteket hasonló ügyekben. Ezek persze szimbolikusak, a totalitárius kommunista állam teljesen figyelmen kívül hagyja őket.

A mostani ügyben Kim Dzsongun mellett elviekben négy másik észak-koreai vezető ellen is eljárás indulna. Az Észak-Koreai Emberi Jogok Adatbázisközpontja (NKDB) nevű emberi jogi csoport tervei szerint a nő ügyét az ENSZ és a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elég is elviszik.

„Őszintén kívánom, hogy ez a kis lépés a szabadság és az emberi méltóság helyreállításának sarokkövévé váljon, hogy többé ne kelljen ártatlan észak-koreaiaknak szenvedniük e brutális rezsim alatt”

– mondta az NKDB közleménye szerint Csoi Min-kjung. „Az észak-koreai rezsim kínzásának áldozataként és túlélőjeként mély és sürgető felelősségem van, hogy felelősségre vonjam a Kim-dinasztiát emberiesség elleni bűncselekményekért” – fogalmazott. 

A nőnek 2012-ben sikerült másodszor is elszöknie Észak-Koreából, azóta Dél-Koreában él. Mint mondta, továbbra is gyógyszerekre szorul az őt ért pszichés traumák miatt. Bár a dél-koreai perek eredményeit Észak-Korea nem veszi tudomásul, Csoi Min-kjung úgy véli, azoknak mégis van fontossága, hiszen a bírósági ítéletekkel történeteik a történelem részévé válnak és hivatalos feljegyzést kapnak.

A BBC megjegyzi, nemzetközi jogvédő csoportok évek óta dokumentálják Észak-Korea súlyos emberi jogi jogsértéseit, a politikai foglyok bántalmazásától a nemi és társadalmi osztályon alapuló szisztematikus diszkriminációig.

160 EP-képviselő ahhoz sem vette a fáradságot, hogy benézzen az Európai Bizottság elnöke ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány csütörtöki szavazására.