A Balassagyarmati Járásbíróság nyomozási bírája 2025. november 4-ig elrendelte annak a gyermekorvosnak a bűnügyi felügyeletét, aki a megalapozott gyanú szerint több esetben is pénzt fogadott el azért, hogy kötelező védőoltások beadását rögzítse a gyermekek nevére szóló oltási könyvben, majd azokat regisztrálja az EESZT felületén. Az oltásokat azonban ténylegesen nem adta be, az orvos az oltóanyagokat minden esetben kiöntötte.
A Balassagyarmati Törvényszék közleménye szerint az orvossal szemben üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette és közokirat hamisítás bűntette miatt indult nyomozás.
A nyomozás jelenleg rendelkezésre álló adatai alapján az oltástagadói körökben ismert, körzeti gyermekorvosi praxist betöltő gyanúsított 2025. március 25-én és március 28-án jogtalan előnyért cserébe a hozzá érkező szülőktől a gyermekeik nevére szóló oltási könyvbe az oltóanyagok matricáit úgy ragasztotta be és az oltások beadásának tényét úgy rögzítette az EESZT informatikai rendszerben, hogy az oltóanyagokat ténylegesen nem adta be, azokat kiöntötte, csomagolásukat pedig a kukába dobta.
A Balassagyarmati Járásbíróság nyomozási bírája megállapította, hogy a letartóztatás általános feltételén túlmenően a gyanúsítottal szemben a szökés, elrejtőzés, valamint a bűnismétlés veszélye is fennáll. Ugyanakkor a bíróság álláspontja szerint a nyomozó hatósággal együttműködő gyanúsított esetében – a fokozatosság elvére is figyelemmel – a mozgását nyomon követő technikai eszközzel elrendelt bűnügyi felügyelet is elegendő ahhoz, hogy a jelenléte biztosított legyen az eljárás során, továbbá ahhoz, hogy a bűnismétlés lehetőségét is megakadályozzák.
A bíróság döntése nem jogerős, az ügyészség a letartóztatás elrendelése érdekében fellebbezést jelentett be.
A Telex arra hívja fel a figyelmet, hogy július 7-én a diósjenői önkormányzat hivatalos közleményt adott ki arról: a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szerződést bontott a Berkenye-Diósjenő-Nógrád községekben gyerekorvosi praxist ellátó Életfa Bt.-vel. Az önkormányzat már ekkor arról írt, hogy a Nógrád Vármegyei Rendőrség eljárás alá vonta a körzet gyerekorvosát. Szintén július 7-én arról posztolt a térség fideszes országgyűlési képviselője, Balla Mihály, hogy megoldódott az orvos elleni eljárás miatt kialakult „egészségügyi vészhelyzet”. Öt másik település gyerekorvosainak bevonásával oldották meg ideiglenesen a gyerekek ellátását.