Donald Trump;vámháború;

 Mindeddig csupán három állam, Kína, az Egyesült Királyság és Vietnám tudott új vámmegállapodásra jutni az USA-val

Minden héten vámháború

Az amerikai elnök újabb fejezetét nyitja meg globális vámháborújának azzal, hogy hétfőn összesen 14 ország vezetőinek írt levelet, amelyben 25 és 40 százalék közötti importvámok kivetését jelentette be augusztus 1-től. 

Az amerikai elnök újabb fejezetét nyitja meg globális vámháborújának azzal, hogy hétfőn összesen 14 ország vezetőinek írt levelet, amelyben 25 és 40 százalék közötti importvámok kivetését jelentette be augusztus 1-től. Donald Trump kiadott elnöki rendelete a viszonossági alapon kiszabott vámok 90 napos felfüggesztő hatályát hosszabbítja meg az említett időpontig. Az országok között van az Egyesült Államok tíz legfontosabb külkereskedelmi partnerei között szereplő Japán és Dél-Korea is, akiket 25 százalékos tarifával sújt.

Az amerikai elnök nyilvánvaló célja a politikai nyomásgyakorlás, amellyel az általa rendszeresen nehezményezett negatív külkereskedelmi mérleget szeretné egyensúlyba hozni a célba vett országok viszonylatában. A részvénypiacok és a politikai döntéshozók is sietve próbálnak lépést tartani az amerikai elnök oldásra és kötésre épülő tárgyalási stratégiájával. A neki szegezett újságírói kérdésre, miszerint kőbe vésett-e az augusztus 1-i határidő, az elnök titokzatosan válaszolt. Azt mondanám, hogy kőbe vésett, de nem 100 százalékig. Ha felhívnak és azt mondják, hogy szeretnénk másképp csinálni a dolgokat, arra nyitottak leszünk, fogalmazott.

A két kelet-ázsiai ipari óriás mellett az USA 25 százalékos vámot vezet be Tunézia, Malajzia és Kazahsztán, 30 százalékos vámot Dél-Afrika és Bosznia-Hercegovina, 32 százalékos terhet ró ki az Indonézia, Szerbia és Banglades által exportált termékekre, míg Kambodzsa és Thaiföld 36, Laosz és Mianmar pedig 40 százalékos vámmal számolhat. A vámok mértékének megállapításában nem körvonalazódik következetes logika az erős nyomásgyakorláson kívül.

A dél-koreai kereskedelem, ipari és energiaügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy „céljuk felgyorsítani a tárgyalásokat a két ország között, hogy az év végére kölcsönösen előnyös eredményeket érjenek el és gyorsan tisztázzák a vámok által okozott bizonytalanságokat.

Isiba Sigeru japán miniszterelnök munkacsoportot hozott létre a vámháborús helyzet megoldására. Mint mondta, megállapodásra törekednek az USA-val, de megvédik a japán nemzeti érdekeket. Sem a szöüli, sem a tokiói kormány nem helyezett kilátásba büntetővámokat a washingtoni nyomásra válaszul.

Már hatodik napja tartanak a mentési és keresési munkálatok.