Kubatov Gábor;Csányi Sándor;Magyar Labdarúgó Szövetség;magyar labdarúgás;

Csányi Sándor és Kubatov Gábor (j) - korábbi felvétel

Csányi Sándor Kubatov Gábornak: Ez a klubja és a politikai közössége szégyene is

Megjelent egy kis Fidesz-kritika Orbán Viktor kedvenc lapjában, a Nemzeti Sportban.

Csányi Sándor MLSZ-elnök interjút adott a lapnak, amelyben egy kérdésre válaszolva elég keményen kiosztotta a Fidesz pártigazgatóját, az FTC elnökét, Kubatov Gábort is.

A beszélgetés egyik fő témája az úgynevezett 5/1-es szabály volt. Ennek előzménye, hogy miután a taopénzekkel erőteljesen támogatott NB I-es csapatok oroszlánrészt külföldi játékosokat vásároltak össze, felmerült az igény, hogy több lehetőséget kellene adni a magyar tehetségek kibontakozására. Ezért az MLSZ egy radikális lépésre szánta el magát, vagyis egyszerre öt magyar játékosnak kell a pályán lennie a bajnoki meccseken, közülük egy 21 éven alulinak. Csányi Sándor erről úgy nyilatkozott: – Az 5/1-es szabály bevezetésének szándékát (...) még tavaly tavasszal bemutattuk a csapatoknak. Számomra évek óta ez az egyik legfontosabb kérdés. A májusi közgyűlésen bejelentett irányelvek mentén megújítottuk az ösztönzési rendszert, amelynek célja egyszerű: a magyar játékosok és sportszakemberek foglalkoztatásának növelését akarjuk elérni, ezen keresztül a magyar labdarúgás és a különböző magyar labdarúgó-válogatottak eredményességének erősítését.

Csányi Sándor hangsúlyozta is, hogy a legtöbb klubtulajdonos nagy részben központi forrásokból teremti meg a csapat működéséhez szükséges pénzügyi alapokat, ezért a szövetség részéről hiba lenne, ha a források egy részét nem kötnék a magyar futball jövője szempontjából kedvező stratégiai feltételekhez. – Abszurd módon sok magyar fiatal külföldön nagyobb eséllyel lépett át a felnőtt futballba, mint idehaza. És bár megértem és fontosnak tartom a klubok céljait, a magyar futball tükre és kirakata mégis csak a nemzeti válogatott, amely a jegyeladások és a televíziós nézettségi adatok alapján is a legfontosabb a szurkolóknak. A válogatott jó szereplése lehet a legnagyobb ösztönző a gyermekek számára, hogy kipróbálják ezt a sportágat, ezért nem lehet fontosabb semmi, mint a magyar válogatott érdeke - emelte ki Csányi Sándor.

Az interjúban szóba került, hogy a leghangosabban a Kubatov Gábor-féle Ferencváros tiltakozik az 5/1-es szabály ellen, amely ugyancsak előszeretettel tölti fel a futballcsapatot importált játékosokkal. Az egyik fő kifogásuk az volt, hogy nem volt beleszólásuk a szabályozás előkészítésébe. Csányi Sándor úgy reagált, minden klubra igaz, hogy maga dönthet a rövid távon elérhető, nagy befektetést igénylő sikerek vagy a tartós, hosszú távú eredményesség és fönntartható működés arányairól. A klubvezetőknek döntéseik meghozatalakor figyelembe kell venniük, hogy milyen saját forrásokkal rendelkezik az egyesület, és mik a lehetőségek az utánpótlásbázis terén - mondta. Megjegyezte továbbá, hogy az NB I-es, NB II-es bizottságokban több egyeztetés zajlott a kérdésről, a döntés meghozatala óta pedig futballszakmai szempontból érdemi kifogás, komolyan veendő futballszakembertől nem hangzott el.

Azzal kapcsolatban pedig, hogy a FTC több más frontot is nyitott az MLSZ-szel szemben (például, hogy bejelentették, nem fizetik be a fegyelmi bizottság által kirótt büntetéseket), Csányi Sándor úgy fogalmazott, sohasem fognak belemenni értelmetlen, önös egyéni érdekeket szolgáló nyilvános vitába. Kitért egy személyes sérelmére is: „A Ferencváros ultrái édesanyámról is megemlékeztek nem éppen pozitív kontextusban. Még ha nem is a Ferencváros elnöke, a Facebookon igen aktív Kubatov Gábor szervezte ezt a gyalázkodást, talán akkor is joggal vártam volna el, hogy mint a klub első embere és az egyik politikai párt vezető személyisége – aki egyébként a nyilatkozatai szerint száműzni szeretné az obszcenitást a lelátókról –, elhatárolódjon ettől a megnyilvánulástól. Az, hogy ezt nem tette meg, meggyőződésem szerint nemcsak az ő, de a klubja, és a politikai közössége szégyene is.”

Csányi Sándor hangsúlyozta azt is, kötelesség arra törekedni, hogy száműzzék a nézőtérről a verbális erőszakot. „A rasszizmussal szembeni zéró toleranciát például a nemzetközi szabályozás nyomán az új idényre nekünk is szabályba kellett iktatnunk. A kluboknak és a szurkolóknak is meg kell érteniük, hogy nem elfogadható az ellenfelet, annak szurkolótáborát, netán egy jelen sem lévő, harmadik klub képviselőit kórusban cigányozni. – Civil és kormányzati szereplőkkel, részben az ő kezdeményezésükre dolgozunk azon, hogy ez a jelenség eltűnjön a magyar pályákról - mondta.

A magyar csapat örmény vagy San Marinó‑i ellenféllel csaphat össze.