Riasztások sorát adták ki európai országok a kontinenst sújtó hőhullám miatt – írja a Reuters.
Több olasz tartomány korlátozta a szabadtéren végzett munkát a nap legmelegebb időszakában, Franciaországban számos iskolát be kellett zárni, míg Spanyolországban hivatalosan is megerősítették, hogy a múlt hónap volt az eddigi legmelegebb június.
Spanyolországban vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy egy hétvégén Barcelonában elhunyt utcaseprő halála a hőséghez köthető-e. Egy Bologna közelében lévő építkezésen pedig egy 47 éves férfi veszítette életét – a tragédiát a szakszervezetek szerint a rendkívüli hőséggel hozták összefüggésbe. Az Európai Unió Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálatának értékelése szerint Európa kétszer gyorsabb ütemben melegszik a máshol jellemző globális átlagnál, az extrém hőhullámok egyre korábban jelentkeznek és hosszabb ideig tartanak. Kivételes, de nem példátlan – mondta a Meteorológiai Világszervezet szóvivője. Clare Nullis szerint július elején olyan szélsőséges hőhullámok tapasztalhatók, amelyek általában csak a nyár előrehaladottabb szakaszában jellemzőek.
Visszatér a kánikula, másodfokú hőségriasztás lép életbe hétfőtőlA spanyol meteorológiai szolgálat adatai szerint a múlt hónapban az ország történetének legmelegebb júniusát regisztrálták, az átlaghőmérséklet 23,6 Celsius-fok volt. A Vöröskereszt Malagában légkondicionált „klímamenedéket” alakított ki. Az egészségügyi veszélyhelyzetet a hőmérséklet tetőzése súlyosbította Franciaországban is, ahol egyes régiókban 40–41 Celsius-fokot, máshol 36–39 fokot is mértek kedden. Tizenhat megyében a legmagasabb, további 68-ban a második legmagasabb riasztási szint lépett életbe, miközben az oktatási minisztérium közlése szerint mintegy 1350 iskolát zártak be teljesen vagy részlegesen, míg egy nappal korábban ez a szám nagyjából kétszáz volt. Az Eiffel-torony felső szintje kedden és szerdán zárva tart, a látogatókat arra kérik, fogyasszanak elegendő folyadékot.
Péntekig meghosszabbítják Magyarországon a harmadfokú hőségriadótOlaszországban 17 városra, köztük Milánóra és Rómára is kiadták a vörös hőségriadót. Szicíliában egy szívproblémákkal élő, 53 éves nő vesztette életét Bagheria településen, valószínűsíthetően hőguta miatt – jelentették a hírügynökségek. A Földközi-tengeren 30 °C-os rekordhőmérsékletet mértek, ami hat fokkal magasabb, mint a normális érték.
A tudományos álláspont szerint az éghajlatváltozás fő oka a fosszilis energiahordozók elégetése során keletkező üvegházhatású gázok kibocsátása, de az erdőirtás és ipari folyamatok is hozzájárulnak a jelenséghez. A tavalyi év volt a valaha feljegyzett legmelegebb a Földön.
A kitartó meleg miatt a mezőgazdasági tüzek kockázata is nőtt, miközben Franciaország, az Európai Unió legnagyobb gabonatermelőjeként, már megkezdte az idei aratást. A gazdák közül sokan éjszakai műszakban dolgoznak, hogy elkerüljék a legmelegebb délutáni időszakokat.
Kipróbáltuk a fővárosi kánikulát, hogy önöknek már ne kelljen – Galéria!