Vállalkozók és magánemberek fogtak össze azért, hogy újra megnyílhasson Gyopárosfürdő, amely egykor Orosháza sok vendéget vonzó, különleges élményfürdője volt - írja a Telex.
A lap szerint az Orosháza-Gyopárosfürdő Gyógy-, Park- és Élményfürdő felújításán az elmúlt fél évben önkéntesek százai dolgoztak teljesen ingyen. Segítségként kisvállalkozók és nagyobb cégek is adtak anyagokat, alkatrészeket és szakképzett dolgozókat, a költségekre pedig a támogatók összedobták a pénzt.
A fürdőt január közepén zárták be, azóta csak a gyógyászati részleg fogad vendéget. A szabadtéri részleget sem nyitották meg a strandszezon májusi kezdetével. Ennek fő oka, hogy a város önkormányzata - amely a fürdőt tulajdonolja - pénzügyi gondokkal küzd. A bezárásról is a testület döntött, az évek óta fennálló műszaki problémákra és a veszteséges működésre hivatkozva. Pedig 2019-ben, a pandémia előtti utolsó jó évben még több mint 230 ezer belépőjegyet adtak el. A műszaki hibák egyebek közt az élményfürdő-részlegre vonatkoztak, amely ráadásul a bevételek nagy részét adta, s a hibák miatt már 2021 óta nem üzemel. A mostanra kialakult helyzet azonban lényegében tönkretette Orosháza idegenforgalmát, ami természetesen az ebből élő vendéglátósokat is érzékenyen érinti.
Az önkéntesek ezért nagy eltökéltséggel láttak neki a munkának, olyannyira, hogy még június utolsó hetében, a hőségriadó alatt is dolgoztak. Mostanra a munkálatok vége felé tartanak, de azért még akad tennivaló bőven. Szolga Krisztián, a munkálatokat szervező Gyopárosért Alapítvány műszaki vezetője úgy számol, hogy július elején újra megnyílhat Gyopárosfürdő, ehhez már csak néhány napnyi munkára van szükség, továbbá be kell szerezni az újraindításhoz szükséges engedélyeket, ezt a folyamatot elmondása szerint már el is indították.
A fürdőt a tervek szerint hamarosan átveheti az önkéntesektől az üzemeltető önkormányzati cég, az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt.
A Telexnek nyilatkozott néhány önkéntes. Egyikük azt mondta:
– Láttam, hogy a többiek milyen sok energiát fektetnek ebbe, és ez engem nagyon meghatott, úgy gondoltam, én is mindent megteszek, amit csak tudok. Úgy látom, hogy mögöttünk áll az egész város, és mindenki várja, hogy a fürdő megnyíljon. Ő sokféle feladatot elvállalt, főleg kertészkedett, virágokat ültetett, rózsákat gondozott.
Jusztin Balázs ipari épületgépészettel foglalkozó vállalkozó szintén önkéntesként vesz részt a munkában. Elmondta, hogy orosháziként családjával rengeteget járt ebbe a fürdőbe, az elmúlt öt évben viszont inkább Hódmezővásárhelyre mentek strandolni és szeretné ezt megint Gyopároson megtenni. Ezért a cége dolgozóinak a harmadát, hat főt a fürdőbe küldte, s februártól ő maga is reggeltől estig ott tevékenykedett. Mint mondta, mindenki látta, hogy a városnak nincs pénze a fürdő rendbetételére, ezért döntöttek úgy, hogy maguk fognak cselekedni. Becslése szerint 25-30 önkéntes vállalkozó segített be, legalább 100 millió forintnyi munkát és anyagot beletéve a projektbe. Mindezért cserébe semmit nem várnak, még ingyen belépőt se kérnek, inkább arra buzdítanak mindenkit, hogy látogassák a strandot.
A vállalkozó elmondta azt is, hogy létrehoztak egy biztonsági pénzalapot is a jövőbeli esetleges veszteségek fedezésére, hogy ne kelljen újból bezárni a fürdőt, ha ismét pénzügyi gondok állnának elő. A vendégek visszatérése érdekében továbbá 6-8 vállalkozó, köztük két nagy szálloda is újrakezdi Gyopárosfürdő reklámozását.