Négy polgármester - három fideszes és egy ellenzéki - utazott Brüsszelbe azzal a céllal, hogy meggyőzze az uniós biztosokat arról, vegyék ki az önkormányzati forrásokat az Orbán-kormány és az Európai Bizottság közötti vitákból - írja az Index.
A delegáció kedden Raffaele Fitto kohézióért és reformokért, valamint Piotr Serafin költségvetési csalás elleni küzdelemért és közigazgatásért felelős uniós biztosokkal tárgyalt az önkormányzatokat érintő EU-források ügyében. A Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter szervezésében összeállt csapat tagjai Szita Károly kaposvári, Papp László debreceni és Cser-Palkovics András székesfehérvári fideszes polgármesterek, valamint Nemény András, Szombathely volt MSZP-s polgármestere. Az egykori III/II.-es Szita Károly egyébként a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) elnöke is.
Cser-Palkovics András a lapnak a tárgyalásokról azt mondta: – Pár hónappal ezelőtt a Megyei Jogú Városok Szövetsége ellenzéki javaslatra közös nyilatkozatot fogadott el, amiben azt sürgettük, hogy az uniós források érkezzenek meg a magyar településekhez, tehát az önkormányzatokat megillető forrásokat az Európai Unió vegye ki a magyar állammal folytatott politikai viták témái közül, és oldja fel a korlátozásokat. Ennek érdekében bejelentkeztünk az illetékes biztosoknál. A delegáció tagjai, négy városvezető pártállástól függetlenül egységet mutatott, köztük ellenzéki polgármesterrel. A tárgyalások témája az uniós forrásoknak az a része volt, amely a megyei jogú városoknak és az önkormányzatoknak járna.
Navracsics Tibor tárcája megköszönte az önkormányzatoknak, hogy durván megsarcolhatja őketAmi az eredményeket illeti, a székesfehérvári polgármester egyelőre annyit közölt: „Önmagában a tárgyalás ténye is fontos és előremutató. A félórásra tervezett beszélgetés egyórás lett, alaposan megismerhették az álláspontunkat. Az uniós költségvetés félidejéhez közeledünk, talán a félidei értékelésnél napirendre lehet emelni ezt a kérdést, illetve a bizottság tagjai a jövőben akár közvetlenül is megismerhetik a városok fejlesztéspolitikáját.” Szerinte láthatóvá vált, hogy a kérdésben pártállástól független egység van.
Nemény András is nyilatkozott a portálnak, ő azt mondta, hogy a fő téma a kohéziós alap forrásai, azon belül is az önkormányzatokat érintő források voltak. – Azt kértük, hogy ezt vegyék ki a kondicionalitási eljárás hatálya alól, és ne csak 55 százalékig legyenek lehetségesek a kifizetések. Nem szeretnénk, hogy a kormány és az Európai Unió közötti vitának az önkormányzatok legyenek a vesztesei. Azt a forrást, ami címzetten az önkormányzatok rendelkezésére áll, magunk döntenénk el, hogy mire költenénk. Ráadásul az előző ciklusban ezeknek a forrásoknak a felhasználásával kapcsolatban semmilyen szabálytalanság nem merült fel.
Nemény András kiemelte a tárgyalásokban azt is, hogy Magyarországon forráshiányosak az önkormányzatok a kormány különböző formákban történő elvonásai miatt. „Nem kapjuk meg a működéshez szükséges támogatást sem, fejlesztésre pedig egyáltalán nem jut pénz. A jelenlegi helyzetben kétszeresen sújtják az önkormányzatokat, egyrészt a kormány részéről, másrészt az Európai Unió részéről. Ezt próbáltam én, valamint a kollégáim – nyilván ők a kormányzat kritikája nélkül – elmondani” - fogalmazott. Az eredményekről szólva elmondta, a kohéziós alap forrásainál van lehetőség a felülvizsgálatra, de alapvetően egy ilyen típusú tárgyalásról feljegyzés készül, ami eljut Ursula von der Leyenhez, Európai Bizottság elnökéhez. Nemény András szerint az eredmény valójában az, hogy meg tudták mutatni, van más hang is, mint a kormányé.
Bár Vitályos Eszter tagadta, Cser-Palkovics András továbbra is úgy tudja, hogy a kormányszóvivő bocsánatot kért tőle a picsogós megjegyzése miattDebrecen fideszes polgármestere is beszólt Vitályos Eszter kormányszóvivőnek, aki „síró, picsogó” önkormányzatokról beszélt