Szerbia;tüntetés;Újvidék;Aleksandar Vučić;

A tavaszi demonstrációkhoz hasonló létszám várható szombaton is

Letartóztatások, megfélemlítés a nagy belgrádi tüntetés előtt

Rendkívül feszült a helyzet Szerbiában, a diákok szombatra bejelentett tüntetése előtt. A hatalom mindent elkövet azért, hogy minél kevesebben látogassanak el a belgrádi rendezvényre. 

A kormányzat folyamatosan azt sulykolja, hogy a tüntetők vérontásra készülnek, ezért letartóztatásokra is sor került az esemény közeledtével. A cél nyilvánvaló: megfélemlíteni a fiatalokat. Sokan úgy vélik, Belarusz szintjére kezd lesüllyedni az ország. Csak szerdán hat személyt vettek őrizetbe azzal a váddal, hogy az alkotmányos rend megdöntésére készültek. Aleksandar Vucic elnök hűséges fegyverhordozója, Ana Brnabic, a parlament elnöke, előző kormányfő azt közölte, további letartóztatásokra lehet számítani. Ő egyenesen „terrorista csoportok” készülődéséről tett említést. A diákok egyértelműen a velük szembeni támadásnak tartják az őrizetbe vételeket.

A Vid-napi Szent Vitusnak is nevezik: ókeresztény vértanú volt, a tizennégy segítőszent egyike) tüntetés szombaton 18 órakor kezdődik és 21 óráig tart. Ekkor jár le az ultimátum, amit a hónapok óta az utcákon lévő diákok a kormánynak adtak a rendkívüli parlamenti választások kiírására és a belgrádi, úgynevezett Cacilend eltávolítására. Ez egy sátortábor a főváros közepén, s a kormány állítása szerint olyan fiatalok táboroznak itt, akik tanulni szeretnének, szemben a tüntető fiatalokkal. Más kérdés, hogy fiatal alig van Cacilendben, főleg a kormány által lefizetett, még csak nem is olyan ifjú személyek tartózkodnak itt.

A diákok egyik képviselője leszögezte: nem illetékesek abban, mi történik majd a tüntetések, azaz este 9 óra után. Mint mondta, ők soha nem fognak erőszakra buzdítani. „Az ultimátumban egyetlen pillanatban sem hívtunk fel erőszakra, és ez nem is felel meg a megmozdulásunk szellemiségének. Ugyanakkor ez már nemcsak az egyetemisták ügye, hanem egy szélesebb társadalmi köré is. Kik vagyunk mi, hogy megállítsuk a nép akaratát, ha az küzdeni akar a demokratikus és legitim rendszerért?” – mondta el az N1 hírtelevíziónak. Hozzátette, a szombati tüntetéssel nem ér véget a megmozdulások sora. A fiatalok a tavaly novemberi újvidéki tragédia óta tüntetnek, akkor egy elem a mélybe zuhant a vajdasági székhelyen lévő vasútállomáson, 16 személy életét vesztette. A tragédia a szerbiai korrupció jelképe lett.

Sok függ attól, hányan lesznek majd jelen a mai megmozduláson. Ha sokan vennének részt, az komoly fricska lenne a kormány számára. Vucicék abban reménykednek, hogy a nyári szabadságok miatt egyre kevesebben érdeklődnek a politika iránt. Ha a megmozdulás sikeres lenne, a diákok polgári engedetlenséget hirdetnének, így minden korábbinál nagyobb nyomást gyakorolnának a rezsimre.

A szám az amerikai Yale Egyetem szakértőinek becslése. Megállapításaik egybeesnek a Nemzetközi Büntetőbíróság álláspontjával, hogy a gyermekrablás háborús bűncselekmény.