Európai Unió;Európai Parlament;Ukrajna;uniós csatlakozás;uniós tagság;Roberta Metsola;

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke az EU-tagállamok vezetőinek brüsszeli találkozóján június 26-án

Az EP elnöke szerint Ukrajna teljesítette az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésének feltételeit

Roberta Metsola szerint az Európai Unió Ukrajna számára nyújtott támogatásának továbbra is erősnek és megingathatatlannak kell maradnia.

Az Európai Unió Ukrajna számára nyújtott támogatásának továbbra is erősnek és megingathatatlannak kell maradnia, beleértve az ország jövőbeli uniós tagságának elősegítését is – jelentette ki az Európai Parlament elnöke az EU-tagállamok vezetőinek brüsszeli találkozóján elmondott beszédében csütörtökön.

„Ukrajna már teljesítette az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez szükséges feltételeket. A labda most az Európai Unió térfelén pattog, fenn kell tartania a bővítés lendületét”

– jelentette ki Roberta Metsola a csütörtökön kezdődött, kétnaposra tervezett uniós csúcstalálkozón.

Az európai védelem megerősítésével kapcsolatban az EP-elnök utalt a NATO szerdán befejeződött csúcsértekezletén elért, a védelmi kiadások növelésére vonatkozó célkitűzésekről szóló megállapodására, és hangsúlyozta: az uniós parlament a lehető leggyorsabban fogadta el a védelmi ipart érintő közös beszerzésről szóló, valamint a lőszergyártást támogató jogszabályokat.

„A jelenlegi ingatag világban Európának többet kell tennie saját biztonságáért”

– fogalmazott.

A közel-keleti helyezettel kapcsolatban Metsola azt mondta: az Izrael és Irán közötti tűzszüneti megállapodás reményteljes előrelépést jelent a régió stabilitása szempontjából. Hangsúlyozta, Irán nem rendelkezhet atomfegyverrel. Nukleáris fegyver Irán kezében nemcsak a régióra, hanem az egész világra nézve fenyegetést jelentene – húzta alá.

A gázai helyezettel kapcsolatban az EP-elnök kijelentette, a tűzszünet érdekében megkezdett munkának folytatódnia kell. Majd megerősítette: minden túsz azonnali szabadon bocsátására, a terror megszüntetésére és arra van szükség, hogy a humanitárius segély eljusson a rászorulókhoz. A békét elérni talán nehéz, de nem lehetetlen – tette hozzá beszédében. 

Az Európai Néppárt elnök szerint meg kéne már haladni, hogy akár egyetlen vétóval is meg lehessen akadályozni az európai döntéseket. Orbán válaszul hungarofóbiával vádolja Webert, aki szerinte a magyar kormányt nem fenyegetheti, annak miniszterelnökét sem utasíthatja.